Arabia Saudyjska oficjalnie znosi zakaz prowadzenia aut dla kobiet

27.09.2017 10:44

Władze Arabii Saudyjskiej zdecydowały się położyć kres przepisom zabraniającym kobietom prowadzenia samochodu. Funkcjonujące prawo było symbolem ucisku wobec płci pięknej w tym wyjątkowo konserwatywnym państwie.

Arabia Saudyjska oficjalnie znosi zakaz prowadzenia aut dla kobiet fot. kadr z wideo

Zmiana ma wejść w życie w czerwcu 2018 roku i została ogłoszona w dekrecie królewskim czytanym na żywo w telewizji państwowej. Podczas jej ogłaszania zostały wymienione liczne szkody, jakie wyrządził wciąż obowiązujący zakaz, włącznie z negatywnym wpływem na reputację kraju.

Przywódcy saudyjscy mają nadzieję, że nowa polityka przyczyni się do poprawy stosunków międzynarodowych, a także pozytywnie wpłynie na gospodarkę, zwiększając możliwości kobiet na rynku pracy. Problemem dla wielu z nich były koszty dojazdu, które wiązały się z wydawaniem znacznej części swojego wynagrodzenia na kierowców.

Profesor uniwersytetu saudyjskiego, Fawziah al-Bakr, nie kryje swojego zadowolenia. W 1990 roku brał on udział w pierwszym proteście przeciwko zakazowi, przez które wiele kobiet zostało aresztowanych, a część z nich straciło pracę. Od tamtej pory pojawiało się coraz więcej głosów popierających zniesienie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych dla płci pięknej.

RadioZET/MS

Zagłosuj

To dobra zmiana?

Oceń