Audi chce być jak Mercedes. Reaktywacja luksusowej marki?

26.09.2018 13:33

Niemiecka firma motoryzacyjna Audi planuje wskrzesić markę Horch i wykorzystać ją do sygnowania najdroższych wersji sedana A8 – informują źródła, na które powołuje się portal Automotive News. Pierwsze egzemplarze mają się pojawić za dwa lub trzy lata.

Audi A8 fot. Audi Polska Facebook

Anonimowi rozmówcy serwisu tłumaczą, że właśnie wtedy planowane jest odświeżenie modelu A8.

Ekskluzywna wersja sedana z logiem Horch ma być lepiej wyposażona od standardowego A8. Wyróżniać ją będą m.in. specjalne koła. Wykorzystywać będzie podwójnie doładowany silnik W12. Według osób bliskich sprawie linia pojazdów sygnowanych marką Horch będzie też oferować napędy V8.

Automotive News tłumaczy, że wskrzeszając markę Horch, Audi idzie w ślady Mercedesa, który swoje najdroższe wersje klasy S sygnuje logiem Mercedes-Maybach. Jednak firma nie chce tworzyć w ramach swojej struktury oddzielnego podmiotu.

Horch produkował luksusowe samochody w Niemczech i największe sukcesy osiągał w latach 20. i 30. XX wieku. Firma była częścią unii samochodowej, w której skład wchodziło też Audi. Produkcja aut zmniejszyła się jednak w 1940 roku na rzecz pojazdów wojskowych III Rzeszy. Po II wojnie światowej marka została na chwilę wskrzeszona w NRD.

W ciągu ostatnich 20 lat Audi wielokrotnie eksperymentowało z marką Horch. Jednak projekty nigdy nie weszły w fazę realizacji.

RadioZET.pl/PAP/MW

Oceń