Auta są nawet o 59% bardziej paliwożerne niż twierdzą producenci

26.10.2017 14:45

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Australian Automobile Association, samochody dostępne na rynku nie są wcale tak oszczędne, jak twierdzą producenci. Dotyczy to również hybryd.

Auta są nawet o 59% bardziej paliwożerne niż twierdzą producenci fot. materiały prasowe

Organizacja poddała testom rzeczywistego zużycia paliwa aż 30 samochodów różnych klas. Wyniki okazały się zaskakujące – producenci zaniżają dane dotyczące paliwożerności ich pojazdów średnio o 23%. Najgorszy uzyskany wynik 59% osiągnęła hybryda plug-in.

Testy laboratoryjne w przypadku pojazdów z tego rodzaju napędem odbywają się w ściśle określonym schemacie – najpierw auto przejeżdża maksymalny możliwy dystans w trybie w pełni elektrycznym. Zazwyczaj jest w stanie w ten sposób pokonać około 40-50 km. Do tego momentu zużycie paliwa jest zerowe. Resztę przejeżdża przy wykorzystaniu jednostki spalinowej. W efekcie np. Mercedes S 500 e według danych producenta zużywa średnio 2,8 l/ 100km, a w rzeczywistości ciężko uzyskać spalanie rzędu 9 l/100 km.

W dodatku aż 11 spośród 12 turbodiesli nie spełniło norm emisji spalin. AAA argumentuje, że producenci w dzisiejszych czasach starają się sprostać pomiarom laboratoryjnym, które wielokrotnie nijak mają się do rzeczywistości, co potwierdzają słowa szefa organizacji, Michaela Bradleya:

Popularne auta na australijskim rynku potrafią zużywać nawet o 59% więcej paliwa niż sugeruje to producent i emitować przy tym ponad 7 razy więcej niebezpiecznych substancji niż pozwalają na to przepisy. To oczywiste, że wraz z zaostrzanymi przepisami, różnica między laboratoryjnymi pomiarami, a rzeczywistością jest coraz większa. Na tym tracą konsumenci i środowisko.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Czy zawsze stosujesz się do obowiązujących ograniczeń prędkości?

Oceń