Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Autobusy na gaz ziemny? Rusza nowa inwestycja w Warszawie

20.02.2018 15:09

Miejskie Zakłady Autobusowe stawiają na gaz CNG. Władze stolicy planują kupić aż 80 autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym.

autobusy w Warszawie fot. Przemek Wierzchowski Agencja Gazeta

Właśnie ruszył przetarg na zakup 50 nowych autobusów przegubowych, a także na 30 klasy maxi o długości 12 metrów. W tym roku będzie to największa inwestycja w taborze MZA. Za realizację zamówienia będzie odpowiadał jeden producent. Najistotniejszym punktem jest koszt, który wynosi 85%. Takie kryteria jak parametry techniczne czy ekologia mają dużo mniejsze znaczenie.

Władze miasta podkreślają, że w ciągu ostatnich 12 lat na zakup nowych pojazdów wydano łącznie ponad miliard złotych. W tej chwili flota Miejskich Zakładów Autobusowych dysponuje 60 autobusami niskoemisyjnymi. Na bezemisyjne składa się aż 20 pojazdów elektrycznych, 35 gazowych i 5 hybrydowych. Do końca 2020 roku ekologicznych autobusów ma być już 270, czyli 20% floty MZA.

Zagłosuj

Czy autobusy na gaz CNG są dobrym pomysłem?

Gdzie się pojawią?

Na pewno nowo zakupione pojazdy zobaczymy w tzw. ekostrefach. Jak zakłada projekt resortu infrastruktury, na wszystkich takich autobusach będą znajdować się naklejki identyfikacyjne, które będą określać, z jakiego paliwa korzysta dany pojazd.

Miejskie Zakłady Autobusowe zwracają uwagę na autobusy zaopatrzone w baterie słoneczne oraz na elektrownię słoneczną, która znajduje się w zajezdni Woronicza. Władze miasta myślą nad budową kolejnej elektrowni, która miałaby powstać w zajezdni Redutowa. Oprócz samych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym powstałyby miejsca do tankowania.

Nowo zakupione pojazdy trafią do zajezdni Kleszczowa.

RadioZET.pl/Onet/MW

Oceń
Tagi