Kontrowersyjne stawki na autostradzie A2. Za kilometr można zapłacić 2 zł

14.06.2018 08:48

Wiele przejazdów autostradą A2 budzi kontrowersje. Głównie chodzi o stałą opłatę niedaleko Poznania, gdzie za kilometr jazdy trzeba zapłacić 2 zł.

autostrada A2 fot. Wojciech Strozyk REPORTER East News

Jeden z kierowców zwrócił uwagę na to, że stawki na autostradzie A2 nie są sprawiedliwe. Zmotoryzowany zwrócił się w tej sprawie do posła partii Kukiz’15, Marka Jakubiaka. W interpelacji zaznaczył, że za przejazd na jakimkolwiek odcinku między PPO Słupca a PPO Nagradowice należy zapłacić stałą opłatę w wysokości 20 zł bez względu na pokonany dystans. Jednak sam poseł uważa, że za przejechanie odcinka PPO Nagradowice-węzeł Słupca opłata za kilometr wynosi 2,08 zł, a najkrótszy możliwy odcinek do przejechania wynosi 9,6 km. Polityk podkreślił, że to wbrew przepisom.

– Umowa koncesyjna dotycząca autostrady została podpisana 12 września 1997 r. Ustawa o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym z 27 października 1994 r. w rozdziale 5a, artykuł 37a pkt 5 określa, że opłatę za przejazd autostradą ustala się jako iloczyn liczby kilometrów przejazdu i stawki opłaty za kilometr dla danej kategorii pojazdu – czytamy w interpelacji.

Autostrada A2: Liczba kontrowersyjnych przejazdów rośnie

Na autostradzie A2 do takich sytuacji dochodzi coraz częściej. Oficjalny cennik Autostrady Wielkopolskiej podaje, że kierowcy jadący ze Słupcy do Sługocina i ze Słupcy do węzła Konin Modła będą musieli zapłacić taką samą kwotę 20 zł. Jednak pierwszy z nich pokona dystans 15,7 km i za kilometr będzie musiał zapłacić 1,28 zł, a drugi przejedzie autostradą 27,8 km, co da opłatę w wysokości 72 gr/km.

20 zł będzie musiał zapłacić także kierowca, który będzie chciał pojechać z Wrześni do węzła Poznań Wschód. Taka sama kwota obejmuje każdego, kto będzie musiał pokonać odcinek do węzła Poznań Zachód. Ten pierwszy przejedzie 28,7 km i zapłaci 70 gr/km, a drugi pokona 52,9 km i będzie musiał zapłacić 38 gr/km.

Poseł Kukiz’15 wysłał do ministra infrastruktury interpelację w tej sprawie, w której prosi o wyjaśnienie kwestii.

Wielkopolski odcinek autostrady A2 jest jednym z najdroższych w Europie. Z pewnością nie tylko sam poseł, ale i kierowcy chętnie dowiedzą się, na jakich zasadach ustalono stawki.

Sprawdź wiedzę o polskich autostradach i rozwiąż QUIZ!

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW

Oceń