BOR podczas eksperymentu uszkodził BMW za 2 mln

25.04.2017 11:14

Prokuratura zleciła funkcjonariuszom BOR przeprowadzenie testu z udziałem BMW serii 7 High Security. Właśnie takim autem rozbił się Andrzej Duda rok temu. Podczas eksperymentu samochód za 2 miliony złotych został uszkodzony – poinformował „Super Express”.

BOR podczas eksperymentu uszkodził BMW za 2 mln fot. materiały prasowe

Próbę przeprowadzono na płycie jednego z lotnisk. Eksperyment miał wykazać wytrzymałość opon, podobnych do tych, które zawiodły 4 marca 2016 roku. W wyniku intensywnych testów, ogumienie zostało „zdarte”, co w rezultacie doprowadziło do zniszczenia zawieszenia i kosztownych napraw. Teraz biegły ma wydać opinię dotyczącą sprawności czujników ciśnienia w oponach.

Wypadek z prezydencką limuzyną miał miejsce na 204 kilometrze autostrady A4 między Wrocławiem a Katowicami. Przyczyną miało być leciwe ogumienie. Po nagłym pęknięciu opony, prawie 4-tonowy samochód wylądował w rowie – nikomu nic się nie stało, a pojazd został uszkodzony w nieznacznym stopniu.

Auto prezydenta Andrzeja Dudy korzystało ze specjalnego niskoprofilowego ogumienia PAX w rozmiarze 245/710 R490 AC, które pozwala na kontynuowanie jazdy po przebiciu lub nawet przestrzeleniu. Prawa tylna opona została wyprodukowana przez firmę Michelin w październiku 2010 roku we Włoszech. Po wypadku BMW 760Li High Security trafiło do centralnego laboratorium kryminalistycznego Komendy Głównej Policji.

Czysto teoretycznie, PAX ma pozwalać na przejechanie bez powietrza odległości do 100 km przy jeździe z prędkością mniejszą niż 80 km/h. Ogumienie mocno różni się w stosunku do konwencjonalnych opony – koło jest asymetryczne, a opona nie jest utrzymywana na feldze, tylko zatrzaśnięta w niej. To wszystko ma znacząco poprawiać bezpieczeństwo.

RadioZET/Super Express/MS

Zagłosuj

Co sądzicie o testach BOR?

Oceń