Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Badacze znaleźli kod odpowiedzialny za oszustwa Volkswagena

24.05.2017 12:53

Międzynarodowy zespół naukowców znalazł kod odpowiedzialny za oszustwa samochodów z grupy Volkswagena podczas testów spalania przeprowadzanych w USA i Europie.

Badacze znaleźli kod odpowiedzialny za oszustwa Volkswagena fot. materiały prasowe

Na czele zespołu stał Krill Levchenko, informatyk z University of California San Diego. Swoje odkrycie zaprezentował szerszemu gronu podczas 38. sympozjum dotyczącego zabezpieczeń i prywatności, odbywającego się w San Francisco Bay Area.

Kod działający na komputerach pokładowych Volkswagena został pozyskany z własnej strony serwisowej producenta, jak również z forów prowadzonych przez entuzjastów marki. Mechanizm był stosowany w szerokiej gamie modeli wyposażonych w jednostki wysokoprężne – począwszy od Jetty, przez Golfa, Passata, aż do Audi serii A i Q.

Urządzenie pozwalało komputerowi pokładowemu Volkswagena określić kiedy samochód jest poddawany testom emisji. Jak wynika z danych EPA, gdy nielegalny system przestał działać, auta emitowały 40 razy więcej niebezpiecznych substancji do atmosfery niż zezwalają na to regulacje w USA.

Zespół Levchenko ściśle określił, który kod – oznaczony jako „Acoustic Condition” (rzekomo kontrolujący dźwięk jednostki) – był odpowiedzialny za fałszowanie wyników testów emisji spalin. Program był dostosowany do 10 różnych potencjalnych testów i brał pod uwagę takie parametry jak dystans, prędkość, a także położenie koła kierowniczego, o czym wspomniał Krill:

"

Znaleźliśmy system i dowiedzieliśmy się jak z niego korzystano. Moim zdaniem to jedno z najbardziej skomplikowanych urządzeń w historii motoryzacji. "

Znacznie mniej skomplikowane mechanizmy zostały odkryte w Fiacie 500X, który uruchamiał specjalny program działający przez 26 minut i 40 sekund od uruchomienia silnika – tyle właśnie trwa większość testów emisji spalin.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Ufacie koncernowi Volkswagena?

Oceń