Zamknij

Badania jakości paliw na stacjach benzynowych: Coraz gorsza jakość diesla

Redakcja
07.02.2019 07:52
stacja benzynowa
fot. GERARD/REPORTER

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził jakość paliw na stacjach benzynowych w Polsce. Z ostatniego opublikowanego raportu dowiadujemy się, że drastycznie pogorszyła się jakość oleju napędowego.  

Sprawdzanie jakości paliw na stacjach benzynowych pomaga w wykryciu licznych nieprawidłowości. W ostatnim badaniu za zeszły rok aż 6 proc. wytypowanych miejsc nie spełniało norm w oleju napędowym. Jak podaje UOKiK, to wynik dwukrotnie gorszy od rezultatów z 2017 roku.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów razem z Inspekcją Handlową pobrał próbki z 1521 stacji, w których sprawdzono wszystkie rodzaje paliw. Jednak to olej napędowy okazał się najgorszy. Z 838 próbek ON aż 51 z nich nie spełniało norm. Dla porównania w 2017 roku było jedynie 26 wadliwych próbek.

Chociaż w ostatnich latach dostrzegamy poprawę jakości paliw, to w przypadku diesla wykrywa się coraz więcej naruszeń. Jednak zaznaczamy, że nie wszystkie złe próbki oleju napędowego odnoszą się do parametrów, które mogą doprowadzić do uszkodzenia silnika. Na pocieszenie dużo lepiej jest z benzyną, gdzie z 765 próbek tylko sześć odbiegało od norm.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW