Zamknij

Będą kontrole aut na lawecie. Szykują się poważne zmiany

Redakcja
07.11.2018 10:28
auto na lawecie
fot. SZYMON BLIK REPORTER

Auta na lawecie będą bardziej kontrolowane. Wszystko przez nowe regulacje w zakazie cofania liczników. Za manipulacje przy licznikach grozi 5 lat pozbawienia wolności.

W myśl przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy Kodeks karny za każde „ przekręcenie” licznika będzie grozić kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat – zarówno dla zlecającego oszustwo, jak i wykonawcy, np. mechanika w warsztacie. Dziś można to robić, nie narażając się na karę, co więcej – niektóre warsztaty wręcz oferują taką „usługę”.

Zakaz cofania licznika: Wysokie kary

Kara grzywny do 3 000 zł będzie grozić także wtedy, gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy (np. z powodu awarii).  

Projekt przewiduje ponadto, że przy każdej kontroli policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu. Te dane też trafią do centralnej ewidencji pojazdów.
W ten sposób można będzie porównywać kolejne odczyty i łatwiej wykrywać oszustów.

Zakaz cofania licznika: Auta na lawecie będą kontrolowane

Odpowiadając na poselską interpelację, Marcin Warchoł, pełniący funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, podkreślił, że podczas kontroli służby będą miały prawo do odczytu drogomierza pojazdu przewożonego na lawecie, przyczepie oraz w kontenerach. Te informacje również znajdą się w centralnej ewidencji pojazdów. Zasada ma obowiązywać także samochody, które nie zostały zarejestrowane w Polsce lub w ogóle nie mają rejestracji.

Rozwiązanie ma wejść w życie 1 stycznia 2020 roku. Wyjątkiem mają być zmiany w Kodeksie karnym, które najprawdopodobniej zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/PAP,motofakty24.pl/MW