Będą mniejsze tablice rejestracyjne dla aut sprowadzonych z Japonii i USA

21.07.2017 13:00

Projekt rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa, zakładający m.in. wprowadzenie zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

Będą mniejsze tablice rejestracyjne dla aut sprowadzonych z Japonii i USA fot. Stefan Maszewski / East News

Nowe przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Przewidują one wprowadzenie nowego standardu dotyczącego wymiarów tablic rejestracyjnych oraz ujednolicenie czcionki. Planowane zmiany podyktowane są faktem, że za granicą stosuje się „blachy” w rozmiarze o wysokości 305 mm i szerokości 155 mm, a w Polsce – 520 mm x 144 mm lub 305 mm x 214 mm.

Tym samym samochody sprowadzone z poszczególnych krajów – m.in. z Japonii i USA – mają konstrukcyjnie ograniczone miejsca na polskie tablice rejestracyjne. Nierzadko właściciele takich aut decydują się na ich zaginanie, co negatywnie wpływa na czytelność. To przewinienie, za które grozi mandat w wysokości 200 zł i 3 punkty karne. To i tak wydaje się lepszym rozwiązaniem niż dorabianie tablic „na miarę”. W tym drugim przypadku należy liczyć się nawet z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego!

RadioZET/MS

Oceń