Zamknij

Będzie zmiana przepisów o zatrzymaniu prawa jazdy? RPO interweniuje

Redakcja
10.12.2018 12:54
prawo jazdy i mandat
fot. PIOTR JEDZURA REPORTER East News

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do orzeczeń sądowych w interpretacji przepisu zatrzymującego kierowcom prawa jazdy. W związku z tym RPO zwrócił się w tej sprawie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z pytaniem do Naczelnego Sądu Administracyjnego, czy podstawą decyzji starosty o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące może być jedynie informacja policji o przekroczeniu prędkości bez jakiegokolwiek wyjaśniania, czy doszło do wykroczenia. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których zdjęcie zostało zrobione przez fotoradar.

Na tę chwilę obowiązujące przepisy polegają na tym, że starosta postanawia, czy zatrzymać prawo jazdy kierowcy. Jego decyzja zależy wyłącznie od informacji przekazanej przez policję. Wobec tego nie może on powoływać danych z urzędu czy innych dowodów, które zweryfikowałyby to, czego dowiedział się od funkcjonariuszy. Sądy nie są jednomyślne co do takich sytuacji. Jedni przekonują, że to wystarczy do zatrzymania uprawnień, a drudzy, że w przypadku odmowy przyjęcia mandatu przez kierowcę starosta nie może podejmować decyzji po notatce od policji, lecz czekać na rozstrzygnięcie sprawy. Taką drogę obrał Naczelny Sąd Administracyjny, który uznał, że kiedy zmotoryzowany udowodni błąd pomiaru prędkości, to musi być możliwość weryfikacji informacji policji. W związku z tym starosta powinien wstrzymać się z zatrzymaniem mu prawa jazdy do zakończenia postępowania.

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że każdy ma prawo do zweryfikowania ustaleń policji, czyli każdemu przysługuje prawo do sądu i odwołania. RPO przekonuje, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zawieszenie decyzji starosty do momentu wyjaśnienia sprawy. Taki sposób mógłby pomóc osobom, którym prawo jazdy jest potrzebne do pracy, a zostały one uniewinnione i aktualnie muszą starać się o odszkodowanie.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW