Bezprzewodowe ładowanie BMW 530e

12.05.2017 13:14

Niemiecki producent samochodów ogłosił, że bezprzewodowe ładowanie będzie dostępne jako opcjonalne dla wszystkich modeli 530e iPerformance plug-in hybrid 2018.

Bezprzewodowe ładowanie BMW 530e fot. materiały prasowe

System bezprzewodowego ładowania dysponuje mocą do 3,2 kW, co pozwala na naładowanie akumulatora w nieco ponad 3 godziny. Zaletą tej technologii jest możliwość przekazywania energii bez użycia kabli. Dla porównania moc konwencjonalnego, niewiele efektywniejszego systemu wynosi 3,7 kW.

Przedstawiony przez BMW w formie prototypowej system składa się z maty, która może być zainstalowana zarówno w garażu, jak i na zewnątrz. Żeby skorzystać z bezprzewodowego ładowania, kierowca jedyne co musi zrobić, to zaparkować pojazd tak, by jego przód znajdował się nad urządzeniem. W manewrowaniu pomogą kamery 360.

Obecnie bawarska marka oferuje serwis pozwalający na zarządzanie czasem ładowania samochodu w zależności od obowiązujących w danych godzinach taryfy, o czym wspomniał producent:

"

BMW Digital Charing Service spełnia dwie funkcje: optymalizuje proces ładowania baterii uwzględniając zarówno taryfę jak i wykorzystanie energii słonecznej. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie planu ładowania do taryfy odbiorcy energii elektrycznej, co pozwala redukować koszty. "

BMW 530e iPerformance kosztuje w Polsce od 239 300 zł. Auto wykorzystuje 2-litrowy silnik spalinowy o mocy 184 KM, wspomagany przez jednostkę elektryczną. Łączna moc układu to 252 KM. Maksymalny moment obrotowy 290 Nm trafia na tylne koła za pośrednictwem przekładni automatycznej o 8 przełożeniach. Sprint od 0 do 100 km/h trwa 6,2 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 235 km/h. Według standardów NEDC hybryda ma zużywać 1,9 l/100 km. Warto pamiętać, że uzyskanie takiego wyniku w rzeczywistych warunkach jest niemalże niemożliwe.

RadioZET/MS

Oceń