Zamknij

Bezterminowe prawo jazdy. Co czeka kierowców po przekroczeniu daty ważności dokumentu?

Redakcja
27.08.2018 11:54
dokument prawa jazdy
fot. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

W obowiązującym prawie jazdy znajduje się data ważności dokumentu. Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po przekroczeniu daty nie tracimy uprawnień do kierowania pojazdami, jeśli wcześniej zostały nam one przyznane bezterminowo.

Wiele osób, które zdało egzamin na prawo jazdy, uzyskało uprawnienia bezterminowo, czyli do końca życia. Jednak po zmianie wzoru dokumentu prawa jazdy pojawiła się data jego ważności, którą znajdziemy w odpowiednich rubrykach przy posiadanych kategoriach. Zasada ta obowiązuje również tych, którzy swoje uprawnienia otrzymali bezterminowo.

Wszyscy ci, którzy otrzymali bezterminowe prawo jazdy, nie mają się czego obawiać, ponieważ zgodnie z decyzją krakowskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dokument z datą nie oznacza dla nich niczego złego. Zmotoryzowani nie tracą bezterminowych uprawnień po przekroczeniu daty zawartej w dokumencie.

Zamieszanie w tej sprawie sięga 2015 roku, kiedy rozpoczęto wydawanie nowego wzoru dokumentów tym, którzy np. zmienili adres lub nazwisko. Wówczas wiele osób przecierało oczy ze zdumienia i nie dowierzało, że za 15 lat stracą swoje uprawnienia. Odpowiedzialni za wydawanie prawa jazdy wyjaśnili, że w tamtym czasie nie było innej możliwości.

Na szczęście w 2016 roku dokonano korekty i wydano rozporządzenie, dzięki któremu w rubryce „data ważności uprawnienia” wstawia się zwykłą kreskę. Jednak jak podaje „Auto-świat”, nadal zdarzają się urzędnicy, którzy wciąż niepotrzebnie wpisują datę ważności uprawnień.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW