Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Blokady alkoholowe w autobusach i ciężarówkach. Polskie miasta ubiegły unijne plany

01.03.2018 09:51
xxx zet

Członkowie Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) zasugerowali, aby wszystkie autobusy i ciężarówki poruszające się po terytorium UE posiadały blokady alkoholowe. Lublin był szybszy od ekspertów i już złożył zamówienie na autobusy z takim rozwiązaniem.

badanie alkomatem fot. STANISLAW KOWALCZUK East News

Serwis brd24.pl poinformował o debacie w Parlamencie Europejskim, która odbyła się pod koniec lutego. Podczas niej omawiano bezpieczeństwo na drogach Unii Europejskiej i rozważano, w jaki sposób można je zwiększyć. Eksperci Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu zaprezentowali wyniki raportu, z których wynika, że 25% śmiertelnych wypadków na terenie UE jest związana z alkoholem. Według zaprezentowanych danych w 2016 roku na Starym Kontynencie przez nietrzeźwych kierowców śmierć poniosło ponad 6 tysięcy osób.

Zdaniem członków ETSC problem z pijanymi osobami za kierownicą można rozwiązać przez wprowadzenie obowiązkowych blokad alkoholowych. Zalecili, aby pomysł znalazł zastosowanie w każdym autobusie, samochodzie dostawczym i ciężarowym.

Zagłosuj

Czy blokady alkoholowe w pojazdach poprawią bezpieczeństwo na drogach?

Chociaż blokady nie są jeszcze obowiązkowe, przedstawiciele ETSC nawołują do wprowadzenia zmiany do rozporządzenia Komisji Europejskiej odnośnie do bezpieczeństwa pojazdów, które w maju ujrzy światło dzienne.

Polskie miasta ubiegły UE

Kiedy w Brukseli omawiane jest rozwiązanie blokad alkoholowych, w Polsce już są wykorzystywane. Jednym z pierwszych miast był Szczecin. Niemniej jednak to Warszawa może pochwalić się największą liczbą takich pojazdów. Władze stolicy złożyły zamówienie na 300 takich autobusów. Tego typu urządzenia używane są również w Gdańsku, Jaworznie, Czechowicach-Dziedzicach oraz w Lublinie.

RadioZET.pl/brd24.pl, infobus.pl/MW

Oceń