Zamknij

Brutalne kary dla kierowców i mechaników. Pomysłodawcą posłowie Nowoczesnej

Redakcja
27.02.2018 14:50
nowa ustawa posłów Nowoczesnej w walce ze smogiem
fot. PAP

Politycy Nowoczesnej robią wszystko, żeby zmniejszyć smog w miastach. Kolejnym pomysłem jest karanie kierowców i mechaników za usuwanie filtra z samochodu. Grzywna ma wynosić 5 tysięcy złotych.

Nie od dziś politycy robią wszystko, aby zmniejszyć poziom smogu w polskich miastach. Tym razem jeden z projektów zakłada nałożenie kar dla kierowców, którzy pozbywają się filtra DPF oraz mechaników, którzy oferują takie usługi.

Czym jest filtr DPF?

Dzięki zatrzymywaniu cząstek stałych i ich wypalania wewnątrz podzespołu, ogranicza nadmierną emisję spalin. Jednak po kilku latach trzeba go wymienić, a łączny koszt opiewa na kwotę kilkunastu tysięcy złotych. Wielu zmotoryzowanych stara się oszczędzić, dlatego wolą pozbyć się filtru. W Polsce jest to nielegalne, ale nie grozi za to żaden mandat. Z kolei w Europie Zachodniej policja wyznacza grzywne w wysokości kilku tysięcy euro.

Zagłosuj

Czy popierasz karę 5 tysięcy złotych za usuwanie filtra DPF?

Liczba głosów:

Gdyby przyjrzeć się sytuacji z bliska, okazuje się, że najwięcej smogu powodują osoby starsze, które palą śmieciami i nie są świadomi swoich poczynań. Jednak jak mówi projekt: "praktyka usuwania filtra prowadzi do tego, że według prawa samochód staje się niezdatny do ruchu". Funkcjonariusze mogą wlepić mandat za jazdę pojazdem, który nie spełnia norm emisyjnych na maksymalną kwotę 500 złotych. Wniosek? Lepiej złamać prawo, bo to się zwyczajnie bardziej opłaca.

Pozostałe pomysły posłów mówią o dopłacie dla wszystkich wymieniających stare piece na nowe. Liczy się, że dojdzie do wymiany około dwóch milionów urządzeń. Jakby nie patrzeć, taki piec to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, czyli równowartość dobrej jakości filtra DPF.