Brytyjczycy za granicą stwarzają niebezpieczeństwo. Notorycznie jeżdżą pod prąd

23.10.2017 12:47

Z badań wynika, że kierowcy z Wielkiej Brytanii regularnie jeżdżą po złym pasie ruchu poza granicami swojego kraju.

Brytyjczycy za granicą stwarzają niebezpieczeństwo. Notorycznie jeżdżą pod prąd fot. materiały prasowe

Skala problemu jest spora – szacuje się, że rocznie na terenie samej Hiszpanii aż 200 000 kierowców z Wielkiej Brytanii naraża życie uczestników ruchu drogowego w wyniku jazdy po niewłaściwej stronie drogi. Badania przeprowadzone zostały przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

W ankiecie wzięły udział 2004 osoby. Więcej niż jedna na dziesięć (13%) niemal doprowadziło do kolizji czołowych w trakcie jazdy samochodem za granicą, podczas gdy 8% było uczestnikami kolizji. Mało tego – badanie wykazało, że wielu kierowców nie zna lokalnych przepisów ruchu drogowego. Niemal połowa (46%) respondentów nie miała pojęcia o tym, że w Hiszpanii używanie kamer samochodowych jest niezgodne z prawem, podczas gdy 47% nie zdawało sobie sprawy z tego, że można zostać zatrzymanym przez policję za zmianę pasa ruchu bez odpowiedniego zasygnalizowania manewru.

Kierowcy również są nieświadomi tego, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w poszczególnych krajach. Tylko 39% ankietowanych zdawało sobie sprawę z wymaganej kamizelki odblaskowej dla każdego pasażera pojazdu, podczas gdy 72% nie miało pojęcia o konieczności posiadania dwóch trójkątów ostrzegawczych w każdym pojeździe w Hiszpanii, co też skomentował Steve Barnett, kierownik działu ubezpieczeń samochodowych w firmie Churchill:

"

Fakt, że tak wielu kierowców podczas wakacji poruszało się po złej stronie drogi jest bardzo niepokojący. Na szczęście mimo nieodpowiedzialnych zachowań nie odnotowano zbyt dużej liczby kolizji drogowych spowodowanych tym konkretnym wykroczeniem. Kierowcy mają podstawy ku temu, by przypuszczać, że istnieje wiele różnic w zakresie prawa drogowego między Wielką Brytanią a Europą kontynentalną. Również w ujęciu międzykontynentalnym przepisy mocno się różnią i właśnie dlatego wybierając się w podróż za granicę, należy się do tego odpowiednio przygotować – tak, by nie narażać siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. "

RadioZET/MS

Zagłosuj

Zawsze stosujesz się do zasady ograniczego zaufania?

Oceń