Ceny OC poszły w dół. Czy będą kolejne spadki?

11.08.2017 12:01

Czerwiec i lipiec 2017 były pierwszymi od ponad roku miesiącami, gdy odnotowano spadki średnich cen ubezpieczeń OC. Fundamentalne pytanie brzmi – czy możemy spodziewać się kolejnych obniżek?

Ceny OC poszły w dół. Czy będą kolejne spadki? fot. materiały prasowe

Z analizy mfind.pl wynika, że w marcu 2017 roku kierowcy płacili średnio o 45% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W kolejnych miesiącach ceny ustabilizowały się na poziomie około 1150 zł. W dodatku tempo podwyżek wyraźnie spadło. Co jednak najistotniejsze – eksperci odnotowali pierwszy spadek średniej ceny OC w czerwcu o około 2%. Czy to oznacza, że możemy spodziewać się kolejnych obniżek? Bartosz Salwiński z mfind.pl jest sceptyczny w tej kwestii:

"

Niestety nie. Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC na pewno będą dalej rosły. Na szczęście już nie tak gwałtownie, więc kierowcy nie odczują aż tak bardzo tych zmian, jak to miało miejsce w ostatnich miesiącach, gdy koszty OC w krótkim czasie wzrosły o ponad 50%. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ubezpieczyciele w Polsce muszą zwiększać udział wypłat odszkodowań osobowych w wypłatach ogółem. W Europie odszkodowania za szkody osobowe to ok. 50% wypłat, podczas gdy u nas zaledwie 15%. Wojna cenowa, która doprowadziła do strat w tym segmencie, to nie jedyna i nie najważniejsza przyczyna rosnących cen. "

Najwięcej płacą właściciele aut we Wrocławiu (1498 zł), Warszawie (1416 zł) i Toruniu (1354 zł). Z kolei najmniej za polisy ubezpieczeniowe płacą kierowcy z Kielc (895 zł), Bydgoszczy (939 zł) i Zielonej Góry (1066 zł).

Co ważne, warto pamiętać, że istnieją legalne sposoby na tańsze OC. Należy porównać ceny ubezpieczeń, rozważyć sporządzenie umowy darowizny, np. przekazując połowę udziałów osobie, której przysługują większe zniżki, dokonać płatności z góry lub przy wykorzystaniu karty kredytowej, rozważyć pakiet OC i AC, czy też zdecydować się na urządzenie monitorujące nasz styl jazdy.

RadioZET/MS

Oceń