Zamknij

Ceny paliw idą do góry. Czy w wakacje zapłacimy 6 zł za litr benzyny? Zapytaliśmy eksperta

Redakcja
16.05.2018 13:44
tankowanie paliwa
fot. Grzegorz Banaszak REPORTER East News

W ostatnich dniach byliśmy świadkami galopującego wzrostu cen paliw. Na stacjach paliwowych średnie ceny benzyny zaczęły przebijać barierę 5 zł za litr. Sprawdzamy, kiedy zapłacimy taniej i czy w wakacje koszty wzrosną do 6 zł.

W ubiegłym tygodniu jak i teraz obserwujemy znaczący wzrost cen paliwa. Chociaż w poniedziałek średnia krajowa za paliwo bezołowiowe Pb95 wynosiła 4 zł i 99 gr, tak teraz coraz częściej spotykamy się z sytuacją, gdy na stacjach za jeden litr trzeba zapłacić ponad 5 zł. Jednak w ciągu najbliższych kilku dni nie mamy co liczyć na spadek cen.

- Obecna sytuacja cen paliwa rośnie z dnia na dzień. Kwota 5 zł za litr jest już normalnym zjawiskiem. Wyniki uzyskiwane na giełdzie pokazują, że w najbliższych dniach ceny pójdą do góry – mówi w rozmowie z Radiem ZET Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw.

Wzrost cen paliw: Obniżka zależy od USA

Na wzrost cen paliwa wpłynęły ostatnie wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Prezydent USA Donald Trump zerwał porozumienie atomowe z Iranem, co przełożyło się na droższą ropę. Jak podkreśla Krzysztof Romaniuk, sytuacja może się jeszcze poprawić.

- Sytuację może uratować wzrost zapasów ropy na rynku amerykańskim, dzięki czemu dojdzie do obniżki cen detalicznych w Polsce. Jest jednak jeden warunek: wartość złotówki nie może się osłabiać – przekonuje dyrektor ds. analiz rynku paliw.

Bieżące podwyżki cen doprowadziły do spekulacji na temat cen paliwa na wakacje. Zdaniem Romaniuka wiele zależy od sytuacji na Bliskim Wschodzie.

- Do wakacji jest jeszcze dużo czasu, a aktualnym cenom paliwa sporo brakuje do bariery 6 zł. Patrząc na to, co dzieje się na rynkach przez tydzień, może dwa, będziemy mieć podwyżki. Jeśli sytuacja na Bliskim Wschodzie uspokoi się, notowania spadną - wyjaśnia nam ekspert.

Bliżej 6 złotych benzyna może kosztować jednak tylko na autostradach, gdzie z reguły ceny są o kilkadziesiąt groszy wyższe niż na pozostałych stacjach.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/MW