Zamknij

Ceny paliw na stacjach: Podwyżka benzyny, ceny idą w górę

Maciej Walasek
08.04.2019 09:10
ceny paliw na stacjach
fot. PAP

Ceny benzyny PB95 na stacjach po podwyżkach wyniosły w mijającym tygodniu średnio 5,06 zł/l. To najwyższy poziom od października 2018 roku – poinformował BM Reflex. Analitycy e-petrol przewidują, że benzyna jeszcze podrożeje.

Ceny paliw na stacjach benzynowych wciąż rosną. Jak wskazał w piątkowym komentarzu BM Reflex, „zarówno ceny benzyny, jak i oleju napędowego są najwyższe w tym roku i jednocześnie najwyższe od października–listopada ubiegłego roku”.

Podwyżka na stacjach benzynowych: Eksperci zapowiadają dalszy wzrost cen

Analitycy e-petrol dodali, że „mijający tydzień przyniósł skok w cenach detalicznych benzyn na polskich stacjach, natomiast pozostałe paliwa niemal nie zmieniły swoich cenowych poziomów”.

Zagłosuj

Jak często tankujesz samochód?

Liczba głosów:

– Biorąc pod uwagę nastroje na rynku międzynarodowym, kolejne dni mogą przynieść dalszy ciąg zwyżek – przewiduje e-petrol. „Miałoby to uzasadnienie, jednak obserwacje na wielu stacjach sugerować mogą pewne spowolnienie w podwyżkach. Na niektórych obiektach udało się zaobserwować nawet obniżki” – czytamy w komentarzu.

Eksperci BM Reflex wskazali, że „od początku marca benzyna podrożała w detalu o ok. 33 grosze na litrze, podczas gdy na rynku hurtowym podwyżki sięgają 44 groszy na litrze”.

Podwyżka na stacjach benzynowych: Ceny idą w górę

Dodali, że „chociaż tempo podwyżek na rynku hurtowym znacznie wyhamowało, to wciąż prawdopodobne wydają się dalsze podwyżki cen paliw na części stacji”. Wskazali jednak, że skala tych wzrostów powinna być już znacznie mniejsza niż w ostatnich dwóch tygodniach, ponieważ większość podwyżek z hurtu wraz z nowymi dostawami na stacje już została przełożona.

– W okresie między 8 a 14 kwietnia spodziewamy się, że cena Pb98 ulokuje się w widełkach 5,25-5,36 zł/l. W przypadku benzyny 95-oktanowej przewidujemy ceny na poziomie 4,95-5,09 zł/l – komentuje e-petrol.

– Zmiana zwyżkowa dotyczyć może także oleju napędowego. Przewidujemy, że diesel kosztować będzie 5,06-5,18 zł/l. Niewielka zmiana dotyczyć będzie autogazu, którego średnia cena powinna zmieścić się pomiędzy 2,15 a 2,21 zł/l – czytamy w prognozie.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/PAP/MW