Zamknij

Ceny paliw pójdą w górę? Zdania ekspertów podzielone

Redakcja
28.01.2019 09:29
stacja benzynowa, paliwo
fot. GERARD/REPORTER

Eksperci z BM Reflex przewidują, że w tym tygodniu dojdzie do podwyżek cen paliw na stacjach. Z kolei analitycy z serwisu e-petrol są innego zdania i zapowiadają spadek ceny benzyny 95-oktanowej i autogazu.

Ceny paliw na stacjach benzynowych mogą wzrosnąć, ale nie muszą. Jedni eksperci uważają, że kierowcy muszą przygotować się na kolejne podwyżki, a drudzy, że do tego nie dojdzie. Analitycy BM Reflex zaznaczają, że wzrost cen paliw jest nieunikniony, ponieważ podwyżka kosztów na rynku hurtowym, która ma miejsce od początku roku, zaczyna przekładać się na ceny detaliczne. Chociaż na większości stacji mogliśmy zauważyć spadek cen, to przeważająca część z nich zdążyła wprowadzić korekty cen w górę.

Ceny paliw na stacjach wzrosną: Jakie będą podwyżki?

Według ekspertów BM Reflex w tym tygodniu może dojść do podwyżek o kilka groszy. Porównując aktualne ceny do ubiegłego roku, to i tak płacimy więcej. Jeśli chodzi o benzynę bezołowiową 95, to zanotowano wzrost o 9 gr/l, za benzynę bezołowiową 98 – 12 gr/l, za diesla 43 gr/l i za LPG o 13 gr/l. Jeżeli stacje nie przywrócą obniżek, ceny te mogą jeszcze wzrosnąć.

Ceny paliw na stacjach wzrosną: Analitycy podzieleni

Eksperci z serwisu e-petrol uważają, że w najbliższych dniach  kierowcy nie będą mieli się czego obawiać. Zwłaszcza ci, którzy tankują autogaz i 95-oktanową benzynę. Portal uspokaja, że ceny tych paliw będą kosztować kolejno 2,21-2,28 i 4,69-4,81 zł/l. W przypadku diesla może dojść do niewielkiego wzrostu w postaci 4,97-5,09 zł/l. Z kolei za litr benzyny 98-oktanowej zmotoryzowani mogą zapłacić w granicach 5,03-5,15 zł/l.

Eksperci z e-petrol przyznają, że ostatnie dni na rynku nie wpłynęły znacząco na ceny ropy, która powoli, ale systematycznie odchodzi od tegorocznego maksimum. Analitycy tłumaczą, że w najbliższym czasie taka tendencja wciąż będzie się utrzymywać.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 RadioZET.pl/reflex.com, e-petrol.pl/MW