Zamknij

Ceny za egzamin na prawo jazdy wzrosną? Wszystko przez wyrok TSUE

Maciej Walasek
19.03.2019 09:59
egzamin na prawo jazdy
fot. Piotr Kamionka REPORTER East News

Ceny za egzaminy za prawo jazdy mogą wzrosnąć. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uważa, że nie powinny być one zwolnione z podatku VAT.

Ceny za egzamin na prawo jazdy mogą wzrosnąć. Wszystko przez wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który zapadł w sprawie jednej z niemieckich szkół jazdy. Tamtejszy wymiar sprawiedliwości uznał, że „szkolenia kandydatów na kierowców nie są zwolnione z VAT, ponieważ nie można ich uznać za usługę edukacyjną”. Jak podaje portal dziennik.pl, skutki wyroku w Niemczech odbiją się we wszystkich krajach UE, w tym także w Polsce. Zmiany odczują nie tylko kursanci, ale również szkoły nauki jazdy.

Zagłosuj

Czy ceny za egzamin na prawo jazdy są wysokie?

Liczba głosów:

– Pierwsi mogą zapłacić więcej za kurs. Dla drugich to kolosalna zmiana w rozliczeniach VAT i podatku dochodowego – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wzrost cen egzaminu na prawo jazdy: Zmiana pozytywna dla szkół jazdy?

Wzrost kosztów za egzamin na prawo jazdy będzie miało swoje plusy dla szkół jazdy. Mimo że opodatkowanie ośrodków szkoleniowych spowoduje, że będą musiały płacić podatek, jednocześnie auto-szkoły będą mogły odliczać VAT wynikający z otrzymywanych faktur z np. zakupu nowych „elek” lub ich leasingowania.

Ministerstwo Finansów nie chciało odpowiadać na pytanie „DGP” o możliwe skutki wyroku TSUE. Zdaniem resortu jest jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek komentarze w tej sprawie.

TO POWINNO CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/podatki.gazetaprawna.pl/MW