Chevrolet Aveo z zerowym wynikiem w Latin NCAP

15.12.2017 11:00
xxx zet

Latin NCAP wyraziło swoje zaniepokojenie wynikami testów zderzeniowych Chevroleta Aveo. Ten bardzo popularny samochód, sprzedawany na rynku południowoamerykańskim, wypadł wręcz fatalnie.

Chevrolet Aveo z zerowym wynikiem w Latin NCAP fot. materiały prasowe

Chevrolet Aveo to jeden z bestsellerów m.in. w Meksyku. Niestety, inżynierowie odpowiedzialni za jego opracowanie nie popisali się, przynajmniej pod względem bezpieczeństwa. W świeżo przeprowadzonych testach zderzeniowych, amerykański samochód nie zdobył ani jednej gwiazdki i to pomimo standardowego wyposażenia obejmującego m.in. 2 przednie poduszki powietrzne.

Przy czołowym zderzeniu odnotowano słabą ochronę klatki piersiowej kierowcy, wskazując na mało wytrzymałą konstrukcję oraz przemieszczenie kolumny kierownicy i pedałów. Te dwa elementy mogą w znaczący sposób zwiększyć ryzyko odniesienia poważnych urazów kierującego.

Za to ochrona przy uderzeniach bocznych została oceniona jako „odpowiednia”. To zasługa zaawansowanych rozwiązań pochłaniających energię podczas uderzenia. Co więcej, w stosunku do modelu testowanego w 2015 roku, Aveo poprawiło się pod kątem ochrony dzieci.

Mimo to, auto nie zdobyło ani jednej gwiazdki, o czym wspomniał sekretarz generalny Latin NCAP, Alejandro Furas:

"

Latin NCAP udowodniło po raz kolejny, że wyposażenie auta w poduszki powietrzne nie wpłynie znacząco na poprawę bezpieczeństwa w przypadku niestabilnej konstrukcji pojazdu. Apelujemy do GM, by wprowadzili do Ameryki Łacińskiej ten sam standard poziomu bezpieczeństwa, jaki jest oferowany na innych rynkach. "

Specjaliści od bezpieczeństwa i rozbijania samochodów przetestowali także nowy model Nissana – Kicks. Auto musiało zadowolić się 4-gwiazdkową oceną końcową. Za to jego większy i starszy brat – Murano – otrzymał maksymalną notę 5 gwiazdek.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Przy wyborze auta zwracasz uwagę na wyniki testów zderzeniowych?

Oceń