Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Chiny chcą same produkować samochody. Powstanie państwowy gigant

20.12.2017 13:21

Chiński rząd ma poważne plany w dziedzinie motoryzacji. Pekin ma zamiar stworzyć państwowe przedsiębiorstwo i połączyć trzech producentów samochodowych, którzy konstruują auta m.in. dla Volkswagena, Toyoty i PSA.

Chiny chcą same produkować samochody. Powstanie państwowy gigant

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W ostatnich latach chiński rząd zmusił do zintegrowania firm z branży węglowej, kolejowej i hutniczej. Teraz tamtejsze władze postanowiły wziąć się za sektor motoryzacji. Pekin poinformował, że trzy państwowe przedsiębiorstwa motoryzacyjne postanowiły podzielić się swoimi układami napędowymi, technologią itp. Głównym celem jest zbudowanie globalnego olbrzyma samochodowego.

Na początku grudnia zawarto umowę o partnerstwie pomiędzy Chiny FAW Group, Dongfeng Motor, a Chongqing Changan Automobile. Na jej mocy nie dojdzie do fuzji, a bardziej do jeszcze większej współpracy. Zadaniem trzech koncernów będzie stworzenie centrum badawczo-rozwojowego, który będzie miało na celu rozwijanie technologii dla samochodów elektrycznych.

Smog truje Polskę: Sprawdź listę chorób, które może powodować

Chińskie przedsiębiorstwa będą też ujednolicać produkcję swoich aut, a także pojazdów producentów zza granicy. Na polu zagranicznym mają tu spory udział, ponieważ FAW współpracuje z Toyotą, Volkswagenem i Mazdą, Dongfeng montuje samochody dla grupy PSA, Hondy, Nissana, Renault i Kii, natomiast Changan jest związany z bliską współpracą z Fordem, PSA, Mazdą i Suzuki.

RadioZET.pl/mw

Oceń