Zamknij

Chodnik, który zwalcza smog. Usuwa spaliny na warszawskiej ulicy

Redakcja
27.11.2018 10:53
chodnik
fot. ZDM Warszawa

W ostatnich latach smog stał się istotnym problemem w Polsce. Wobec tego powstało wiele rozwiązań na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Na ulicy Towarowej w Warszawie pojawił się specjalny chodnik, który może okazać się przełomowym pomysłem.

Bez dwóch zdań smog mocno daje się we znaki Polakom. W związku z tym powstało wiele inicjatyw mających na celu jego zmniejszenie. Jednym z rozwiązań jest specjalny chodnik, który może okazać się przełomem w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Przy rondzie Daszyńskiego, na ulicy Towarowej pojawiły się specjalne płyty chodnikowe, które „zjadają” pył i spaliny.

Chodnik usuwający smog: Jak to działa?

Beton z domieszką tlenku tytanu wykorzystuje zjawisko fotokatalizy, a dzięki promieniom słonecznym na jego powierzchni dochodzi do redukcji szkodliwych substancji (w szczególności dwutlenku azotu). Następnie rozkładają się one na nieszkodliwe związki i razem z wodą deszczową odpływają do gleby. Wykonawca przekonuje, że dodatkowym atutem jest właściwość samooczyszczania się.

Zanieczyszczenia powietrza upośledzają inteligencję [Nowe badania]

– Chodnik wybudowany przy Rondzie Daszyńskiego przynosi już pierwsze efekty. Badania i obserwacje przeprowadzone w tym miejscu pokazują, że stężenie szkodliwych substancji obniżyło się o niemal 30 proc. – podał ZDM Warszawa.

Pozytywne testy chodnika usuwającego smog wypadły na tyle dobrze, że firma Skanska, która jest odpowiedzialna za projekt, zapowiedziała budowę kolejnych tego typu chodników. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie poparł tę inicjatywę.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/zdm.waw.pl/MW