Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Co czeka kierowców na stacjach benzynowych w 2019 roku? Sprawdzamy prognozy cen paliw

03.01.2019 10:10

Ostatnio można zaobserwować kolejny wzrost cen paliw na stacjach benzynowych. Za litr oleju napędowego trzeba zapłacić ponad 5 zł, czyli o 30 gr więcej niż za benzynę. Co jeszcze czeka kierowców w 2019 roku? Sprawdzamy prognozy cen paliw.

stacja benzynowa fot. PAP

Ceny paliw na stacjach w 2019 roku nie będą drastycznie wzrastać, ale nie będą także napawać optymizmem. Branżowy portal „Global Petrol Prices” dokonał specjalnej prognozy na najbliższe 365 dni biorąc pod uwagę 36 największych europejskich rynków (w tym m.in. Niemcy, Francję, Wielką Brytanię czy Rosję). Według ekspertów serwisu początek roku na stacjach benzynowych będzie przebiegał dość spokojnie, a średnia cena za litr benzyny w 2019 roku ma dojść do poziomu około 1,26 euro, czyli 5,4 zł. Z kolei litr oleju napędowego ma wynosić blisko 1,16 euro, czyli 4,97 zł.

W Polsce cena paliwa będzie także zależeć od wahań złotówki, ale od dłuższego czasu widzimy, że nasz kraj wyróżnia się na Starym Kontynencie dość dobrymi cenami. W Europie lepszymi kwotami mogą pochwalić się tylko: Rosja, Litwa, Rumunia, Ukraina, Białoruś i Węgry.

Jednak na uwadze trzeba mieć również sytuację na światowym rynku ropy, która może ulec zmianie. Głównie chodzi o napiętą sytuację Iranu, na którego w ubiegłym roku, Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na sektor naftowy. To doprowadziło do m.in. wzrostu hurtowych cen oleju napędowego, który odczuli właściciele diesli.

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/motoryzacja.interia.pl/MW

Oceń