Co grozi za spowodowanie wypadku drogowego bez prawa jazdy?

12.05.2017 10:13

Prawo jazdy można bardzo łatwo stracić. Wystarczy przekroczyć dozwoloną prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym… Jeśli do tego dojdzie, należy pamiętać, że za jazdę samochodem bez uprawnień grozi nam nie tylko 500 zł mandatu. W razie spowodowania wypadku, nawet autem z wykupioną polisą OC, kierowca ponosi konsekwencje finansowe za jego skutki.

Co grozi za spowodowanie wypadku drogowego bez prawa jazdy? fot. Piotr Jędzura / East News

Od 2015 roku, gdy zaostrzono przepisy, liczba osób pozbawionych prawa jazdy drastycznie wzrosła. Co roku funkcjonariusze zatrzymują około 40 000 kierowców prowadzących pojazdy bez posiadania odpowiednich uprawnień. Można tylko się domyślać jak poważna jest skala problemu. Z pewnością osób, którym się upiekło, jest znacznie więcej.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pijanych kierujących, ludzi uciekających z miejsca wypadku, powodujących kolizję skradzionym pojazdem, a także wyrządzających szkodę celowo. To tzw. regres, o którym wspomniała Urszula Borowiecka, ekspert mfind.pl:

"

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w takiej sytuacji to ubezpieczyciel pokryje wszystkie szkody i roszczenia ofiar wypadków. Następnie zażąda zwrotu wypłaconego odszkodowania od sprawcy wypadku, który kierował pojazdem pomimo braku uprawnień. "

Właśnie w tych sytuacjach, mimo wykupionego OC, kierowca będzie musiał ponieść konsekwencje wyrządzonych przez siebie szkód, niebędących efektem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, tylko złamania prawa. Najpierw pieniądze poszkodowanemu wypłaci ubezpieczyciel, który w dalszej kolejności zwróci się do winnego o zwrot wypłaconej kwoty.

RadioZET/mfind.pl/MS

Oceń