Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Co jest szybsze – gepard czy elektryczy bolid Formuly E?

29.11.2017 14:57
xxx zet

W regularnych wyścigach na prostych zazwyczaj biorą udział przynajmniej dwa samochody lub inne pojazdy mechaniczne. Rzadziej dochodzi do pojedynku auta ze zwierzęciem.

Co jest szybsze – gepard czy elektryczy bolid Formuly E? fot. kadr z wideo

Organizatorzy mistrzostw FIA Formuła E postanowili sprawdzić co jest szybsze – elektryczny bolid Formuły E, czy gepard. W tym celu udali się do Western Cape w Republice Południowej Afryki. Dzieło współczesnej inżynierii, czyli Spark-Renault SRT01E jest w stanie rozpędzić się od 0 do 100 km/h w czasie 3 sekund. Równie szybki jest gepard:

Film promuje serię wyścigów bolidów elektrycznych – Formułę E. Twórcy nagrania przy okazji próbują oddziaływać na emocje widzów, uświadamiając ich o przewadze alternatywnych napędów nad tradycyjnymi. Powołują się na to, że gepardy są jednymi z 10 najbardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt.

Co ciekawe, światowi liderzy podczas wiecu w Paryżu w 2015 roku określili limity, dla spełnienia których niezbędne będzie całkowite zastąpienie w nowych samochodach silników spalinowych, elektrycznymi. I to wszystko do roku 2035. W celu utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie niższymi niż 2 stopnie Celsjusza, konieczne jest rozpowszechnienie aut o niskiej emisji spalin do takiego stopnia, by w 2050 stanowiły one połowę wszystkich pojazdów na całym świecie. Unia Europejska, Chiny i USA realizują strategię zakładającą, że do 2030 zaledwie 5% będzie napędzanych silnikami elektrycznymi.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Rozważasz zakup auta elektrycznego lub hybrydowego?

Oceń