Co zrobić po złym zatankowaniu? Jak się zachować?

23.01.2019 14:14

Błąd przy tankowaniu pojazdu wydaje się absurdem, ale czasami na stacjach benzynowych rzeczywiście dochodzi do takich sytuacji. Sprawdź, co zrobić w przypadku pomyłki podczas tankowania samochodu.

tankowanie samochodu fot. Shutterstock

Pomyłka przy tankowaniu brzmi abstrakcyjnie. Chociaż na ten temat nie prowadzi się żadnych badań i trudno w to uwierzyć, to pracownicy stacji benzynowych spotykają się z takim kłopotem praktycznie każdego dnia. Przyczyn takiego zachowania jest mnóstwo: pośpiech, przesiadka z pojazdu służbowego na prywatny czy wypożyczenie auta i tankowanie na chybił trafił. Jednak, kiedy już dojdzie do tego nieszczęścia, ważna jest każda chwila. Najlepiej dla naszego samochodu będzie, jeśli po feralnym zatankowaniu nie uruchomimy silnika. Często zdarza się tak, że nie zwracamy uwagi na to, co tankujemy, a problem pojawia się dopiero po kilkudziesięciu kilometrach.

Co się stanie, gdy zatankujemy diesla benzyną? Jak się zachować?

Zacznijmy od początku. Wielu kierowców będzie uważało, że pistolet z benzyną nie pasuje do wlewu do diesla. Oczywiście jest to możliwe, ponieważ w nowoczesnych pojazdach znajdziemy odpowiedni wlew dla danego pistoletu na stacji. Aczkolwiek nie jest powiedziane, że pomyłki wcale nie mają miejsca. Do dziś na różnych forach internetowych możemy znaleźć historię internautów, którzy źle zatankowali paliwo. I nie chodzi tu o kompletne niezwracanie uwagi, lecz o to, że dochodzi do sytuacji, gdzie, aby zatankować benzyniaka olejem napędowym, trzeba włożyć trochę pracy (wlew jest węższy od końcówki pistoletu o około 5-6 mm). Istnienie problemu pokazuje, że zmotoryzowani są zdolni do takich rzeczy.

Jeżeli sytuacja zdarzy się na stacji benzynowej, musimy zepchnąć nasz pojazd ze stanowiska. Nie uruchamiajmy silnika. Wówczas wystarczy jedynie usunąć niewłaściwe paliwo i można ruszać w drogę. W przeciwnym razie będziemy musieli wezwać lawetę. Koszt takiej operacji oscyluje między 100 a 400 zł.

Jeśli niefortunnie zatankowaliśmy i opuściliśmy stację benzynową, to może być tylko gorzej. W przypadku starej jednostki wysokoprężnej z pośrednim wtryskiem auto może się ewentualnie „zakrztusić” i pojechać dalej – pod warunkiem, że dolana benzyna nie przekroczyła kilkunastu procent.

Biorąc pod uwagę, że sprawa dotyczy nowoczesnego agregatu wysokoprężnego, ten zwyczajnie nie wytrzyma takiego zjawiska. Jednym z głównych kłopotów to szybkie zatarcie się pompy wtryskowej, co doprowadzi do zniszczenia wtryskiwaczy. Jeżeli benzyna dostanie się dalej do cylindrów, przez sprężanie dojdzie do wybuchu, co ostatecznie spowoduje zaburzenie pracy silnika.

A jak się ma rzecz z nowoczesnymi dieslami? Nawet niewielka ilość benzyny spowoduje, że z początku wszystko będzie w porządku, ale później i tak dojdzie do awarii.

Zatankowanie diesla benzyną: Ile kosztuje naprawa samochodu?

Kiedy do diesla wlejemy benzynę i pojazd odmówi nam posłuszeństwa, będziemy musieli liczyć się z ogromnymi kosztami. Sama naprawa i czyszczenie układu paliwowego może pochłonąć kilkanaście tysięcy złotych. I nie mamy co liczyć na to, że pieniądze pokryje ubezpieczyciel. Jeżeli olej napędowy dostanie się do benzyniaka, ryzyko dużej naprawy jest mniejsze (dotyczy agregatu ze wtryskiem pośrednim). Wówczas po zatankowaniu sporej ilości paliwa auto zwyczajnie zgaśnie. Wtedy wystarczy wypłukać układ i spuścić ropę, i będziemy mieli szansę jechać dalej bez większych napraw. Najbardziej kosztowną usterką, jaka może nas spotkać, jest awaria katalizatora albo sondy lambda.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW

Oceń