Coraz więcej Polaków decyduje się na opony całoroczne

16.05.2018 12:26

Na początku roku odnotowano wyraźny wzrost jednego rodzaju opon. Okazuje się, że Polacy coraz częściej decydują się na ogumienie całoroczne.

opona fot. ADAM STEPIEN REPORTER East News

Według badań prawie 90% Polaków zmienia ogumienie na zimowe już pod koniec jesieni. Już wkrótce sytuacja może się zmienić. Jednak nie chodzi tu o bezpieczeństwo, lecz o racjonalizację zakupu. Jak podał Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego w pierwszych trzech miesiącach 2018 roku odnotowano spadek sprzedaży opon letnich o prawie 10%.

W porównaniu do ubiegłego roku sprzedaż „zimówek” spadła o 6,9%. W zamian za to o niecałe 20% wzrosła sprzedaż opon całorocznych. Biorąc pod uwagę wynik z pierwszego kwartału możemy liczyć, że w tym roku zostanie pobity rekord pod względem sprzedaży ogumienia całorocznego, który w 2017 roku wyniósł w sumie 29%. Trzeba jednak zaznaczyć, że całoroczne ogumienie nie nadaje się do każdych warunków.

Opony całoroczne: Dlaczego Polacy je kupują?

Głównym powodem wyboru Polaków jest pogoda. W ostatnich latach w naszym kraju zimy nie są już tak srogie, a sytuacja z roku na rok pokazuje, że szansa dużych mrozów maleje. W tym roku wielu kierowców nie miało nawet okazji, aby wyjechać na zimowym ogumieniu. Kolejnym elementem jest wzrost jakości opon całorocznych. W dzisiejszych czasach produkt jest dostępny z homologacją zimową tzn. z symbolem alpejskim, który gwarantuje, że ogumienie poradzi sobie w zimowych warunkach. Dodatkowo czołowi producenci opon rozszerzyli swoje oferty, dlatego klienci mają w czym wybierać.

Opony całoroczne: Kto może na nich jeździć?

Opony całoroczne są najlepszym wyborem dla właścicieli małych samochodów osobowych z silnikami o niewielkiej mocy. Kierowcy, którzy głównie poruszają się po mieście, gdzie zima nie daje się zbyt mocno we znaki, powinni zastanowić się nad wyborem tego rodzaju ogumienia.

Ponadto opony całoroczne niosą za sobą inne plusy. Oprócz mniejszych kosztów zaletą jest to, że takie ogumienie nie zestarzeje się zanim ubytek bieżnika zmusi nas do wymiany na nowy komplet opon. Dodatkowo nie musimy jeździć dwa razy do wulkanizatora na wymianę ogumienia. Wystarczy, że dwa razy w roku wyważymy koła. Plusem jest też to, że jazda na oponach całorocznych nie wiąże się z koniecznością zapewnienia miejsca na przechowywanie nieużywanych "gum".

Z zakupu opon całorocznych powinni zrezygnować kierowcy, którzy nie charakteryzują się spokojnym stylem jazdy. Lepiej dla nich, gdyby pozostali przy oponach letnich i zimowych.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/MW

Oceń