Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Coraz więcej samochodów dla polskiej policji. Modele marki konkurencją dla BMW?

09.01.2019 10:44

Polska policja w ostatnim kwartale ubiegłego roku otrzymała 200 nowych radiowozów marki Hyundai. Chociaż głośniejszym wydarzeniem było pozyskanie kilkunastu aut Kii Stinger, Hyundaie stają się jednymi z istotniejszych pojazdów dla funkcjonariuszy.

policja fot. Shutterstock

W ostatnim roku przyzwyczailiśmy się do komunikatów policji, w której ogłaszano pozyskanie najnowszych radiowozów BMW, które mają stawić czoła najostrzejszym piratom drogowym. Jednak nie każdy pojazd mundurowych musi mieć pod maską ponad 300 KM.

Poza nimi warto zaznaczyć, że w końcówce 2018 roku do polskiej policji trafiło 200 oznakowanych Hyundaiów i20, które mają przysłużyć się polskim funkcjonariuszom w inny sposób. Zacznijmy od tego, że auta są napędzane 75-konnymi jednostkami 1.2 MPI, co stanowi idealne rozwiązanie dla mundurowych patrolujących miasta.

Oprócz sławnej Kii Stinger, Hyundaie coraz śmielej wkraczają w szeregi administracji publicznej. W ostatnim czasie do straży miejskiej trafiło 40 Hyundai i30. Te egzemplarze są kompaktowymi radiowozami wyposażonymi w 140-konny silnik benzynowy 1.4 T-GDI, będącym najdynamiczniejszą podstawową odmianą tej wersji. Prędkość maksymalna wynosi 210 km/h, a do setki samochód przyspiesza w 8,9 s.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że poza policją, Hyundaie i20 podbiły serca polskich szkół jazdy i stały się najpopularniejszymi pojazdami wykorzystywanymi do szkolenia przyszłych kierowców. Nie powstrzymał ich nawet fakt, że do 2016 roku liderem była niezawodna Toyota Yaris.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW

Oceń