Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Czy Frog uniknie kary?

31.05.2017 10:15

We wtorek sąd przesłuchał biegłego, który na wniosek prokuratury przeanalizował nagranie z ucieczki Roberta N. przed policją 14 lutego 2014 roku oraz z szaleńczej jazdy ulicami Warszawy w czerwcu tego samego roku. Rozpatrywano kwestię sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy drogowej.

Czy Frog uniknie kary? fot. kadr z wideo

To bardzo poważny zarzut popełnienia przestępstwa, o którym przeczytamy w artykule 174 kodeksu karnego:

"

§ 1. Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. "

Jednak od samego początku bardzo dużo wątpliwości budziło to, czy rzeczywiście doszło do sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy drogowej, narażającego zdrowie lub życie przynajmniej paru osób jednocześnie. Jak wynika z opinii Sądu Najwyższego, o niebezpieczeństwie katastrofy można mówić wówczas, gdy w celu uniknięcia zderzenia inni kierowcy zmuszeni są do wykonywania gwałtownych manewrów. A czegoś takiego nie zaobserwowano na filmach z Frogiem w roli głównej.

Warto także zauważyć, że zdecydowanie większość sytuacji ujętych na nagraniu można interpretować w dowolny sposób. Jedni doszukują się zagrożenia, nagłego hamowania, inni z kolei podważają te zarzuty.

Powołując się na artykuł 174. ukarano niegdyś kierowcę Subaru Imprezy z Wałbrzycha, którego skazano na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata, 10 000 zł grzywny oraz zabrano prawo jazdy na 5 lat. Kluczowy wtenczas okazał się fragment nagrania, gdzie paru pieszych jednocześnie przechodziło przez jezdnię.

Za to większość internautów nie ma żadnych wątpliwości co do tego, czy tzw. „Boguś z M3” ignorując wszelkie przepisy ruchu drogowego i przekraczając granicę bezpieczeństwa naraził pozostałych uczestników ruchu drogowego na poważne zagrożenie. Momentami od wypadku dzielił go jedynie niewielki błąd.

RadioZET/tvn24.pl/MS

Zagłosuj

Sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym?

Oceń