Czy Nissan GT-R jest bardziej ekscytujący od piłki nożnej?

31.05.2017 13:53

Nissan przy współpracy z naukowcami zajmującymi się sportem z Loughborough University sprawdzili co jest bardziej ekscytujące – Nissan GT-R czy mecz Ligi Mistrzów?

Czy Nissan GT-R jest bardziej ekscytujący od piłki nożnej? fot. kadr z wideo

Uczestników eksperymentu wyposażono w sprzęt monitorujący tempo oddechu i bicia serca, co miało na celu zmierzenie poziomu ekscytacji. Przeprowadzono dwa testy – jeden podczas meczu Ligi Mistrzów UEFA, drugi w trakcie jazdy na miejscu pasażera po słynnym torze Circuit de Spa-Francorchamps w Belgii.

Wyniki raczej ciężko uznać za zaskakujące. O ile oglądając mecz możemy czuć się relatywnie bezpiecznie, o tyle będąc pasażerem w bardzo szybkim samochodzie, niejako powierzamy swoje życie kierowcy wyścigowemu. Tym samym Nissan GT-R dla większości osób okazał się bardziej ekscytujący. Częstotliwość bicia serca na poziomie 91 uderzeń na minutę podczas meczu ustępowało 100 uderzeniom w Nissanie GT-R. W japońskim aucie momentami wspomniana wartość sięgała 136 uderzeniom. Wszystkiemu towarzyszyło intensywniejsze oddychanie – nawet o 144%.

Rezultaty podsumował doktor Dale Esliger z Loughborough University:

"

Największą różnicę odnotowaliśmy w fizjologicznych reakcjach pasażerów oraz fanów piłki nożnej, ze wskazaniem na tempo oddechu. Podczas meczu zauważyliśmy naprzemienne wzrosty i redukcję częstotliwości oddechu, co odzwierciedla wahania emocjonalne. W międzyczasie u pasażerów Nissana wartość ta nieustannie wzrastała, co świadczy o długotrwałej ekscytacji. "

Konkluzja jest jednak taka, że oba sporty ekscytują, ale w nieco inny sposób. 

RadioZET/MS

Zagłosuj

Co wolelibyście?

Oceń