Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Czy numer rejestracyjny samochodu to dane osobowe? Wyjaśniamy

10.01.2019 11:07

Ostatni wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach rozwiewa wiele wątpliwości w kwestii tego, czy numer rejestracyjny samochodu można przypisać do danych osobowych. Mimo tego orzecznictwo nie jest jednolite.

numery rejestracyjne fot. Shutterstock

Wszystko zaczęło się do momentu, w którym mieszkaniec Katowic był oburzony, że musiał podać numer rejestracyjny swojego samochodu w trakcie kupowania biletu do zaparkowania pojazdów w strefie płatnego parkowania. Uważał on, że na podstawie numeru rejestracyjnego można zidentyfikować osobę, co stanowi dane osobowe. Dlatego jego zdaniem podawanie numeru rejestracyjnego przy zakupie biletu do poboru opłat za parkowanie nie powinno mieć miejsca. W związku z tym mężczyzna złożył skargę do sądu administracyjnego, w którym zażądał, aby zapis regulaminu parkowania nakładający obowiązek podawania numeru rejestracyjnego przestał być ważny.

Wobec zdarzenia rada miasta Katowic tłumaczyła, że „podanie numeru rejestracyjnego auta jest niezbędne do prawidłowego zakwalifikowanie pobranej opłaty za postój konkretnego pojazdu”.

Czy numer rejestracyjny samochodu to dane osobowe? Wyrok sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę. Mimo tego wymiar sprawiedliwości tłumaczył, że orzecznictwo nie jest jednolite w kwestii tego, czy numer rejestracyjny auta można uznać za dane osobowe. Chodzi tu o wyrok sądu w Warszawie z 2017 roku, który uznał, że numery rejestracyjne mogą prowadzić do identyfikacji osoby, dlatego stanowi dane osobowe.

Inaczej uważa krakowski organ sądowy, który w wyroku z grudnia 2016 roku podkreślił, że numer rejestracyjny nie ma statusu danych osobowych, a służy jedynie identyfikacji pojazdu i tylko do niego jest przypisany. Poza tym sąd zaznaczył, że nie tak łatwo jest powiązać numer rejestracyjny z konkretną osobą właściciela albo posiadacza samochodu.

Wracając do wyroku sądu w Gliwicach, podkreślił on, że „tradycyjny numer rejestracyjny, składający się z liter i cyfr, nie jest daną osobową, gdyż określenie tożsamości osoby parkującej (właściciela, posiadacza) wymagałoby nadmiernych kosztów, czasu lub działań”.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że z tych samych pojazdów często korzystają różne osoby jeżdżące w różnych miejscach, dlatego numer rejestracyjny identyfikuje pojazd, a nie daną osobę.

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/prawo.pl/MW

Oceń