Zamknij

Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce?

Redakcja
28.11.2017 15:07
Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce?
fot. materiały prasowe

Opony zimowe nie są obowiązkowe w Polsce. Przepisy w kraju nad Wisłą nie regulują kwestii wymiany ogumienia. Można przez cały rok jeździć na jakichkolwiek oponach. Jest tylko jeden warunek – bieżnik ma mieć co najmniej 1,6 mm grubości.

W przypadku niedostosowania się do tych mało rygorystycznych wymogów musimy liczyć się z mandatem karnym w wysokości nawet 500 zł, a także utratą dowodu rejestracyjnego. Dlatego też zamiast patrzeć się przez pryzmat regulacji, należy kierować się zdrowym rozsądkiem.

To od opon w ogromnej mierze zależy to, jak samochód będzie zachowywać się na drodze. Jakiekolwiek słabości niezwłocznie zostaną obnażone w momencie wystąpienia niespodziewanej sytuacji, gdy kierowca jest zmuszony podjąć nagłe manewry w celu ominięcia przeszkody. Im gorsze warunki panują na drodze, tym różnice wynikające z założonego ogumienia będą większe.

Dla wielu osób zagwozdkę stanowi chociażby to, kiedy należy wymienić opony letnie, na zimowe. Z badań opinii i zachowań kierowców przeprowadzonych przez Michelin Polska wynika, że tylko 24% osób zdaje sobie sprawę, że należy przeprowadzić tę czynność w przypadku spadku temperatury poniżej 7 stopni Celsjusza. Chociaż nie należy tego do końca uznawać za sztywną granicę – wszystko w miarę zdrowego rozsądku. Zresztą, wiele zależy od indywidualnego przypadku. Jeśli ktoś podróżuje głównie w nocy, gdy temperatury są niższe, powinien szybciej wymienić ogumienie, przynajmniej w teorii.

Warto również pamiętać, że opony zimowe tracą swoje właściwości wtedy, gdy grubość bieżnika zmniejszy się do 4 mm. Za regułę można przyjąć, że w przypadku nowej opony ten parametr wynosi około 9 mm. Przy czym z badań wynika, że jeśli grubość bieżnika zmniejszy się o 2 do 2,5 mm, opony stracą 50% skuteczności. Poza kontrolowaniem stanu ogumienia, niezwykle istotne jest dbanie o utrzymanie prawidłowego ciśnienia.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Zmieniasz opony na zimowe?

Liczba głosów: