Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Czy podczas upałów może dojść do wybuchu zbiornika paliwa?

08.08.2018 14:17

Razem z kolejną falą upałów pojawiły się spekulacje na temat zbiornika paliwa. W mediach społecznościowych niektórzy internauci twierdzą, że pod wpływem wysokich temperatur może dojść do wybuchu np. po zatankowaniu do pełna. Sprawdzamy, jaka jest prawda.

tankowanie fot. Adam Staskiewicz East News

Każdy zmotoryzowany dobrze wie, że z benzyną i olejem napędowym nie ma żartów, a obie substancje są łatwopalne i niezwykle niebezpieczne. Niemniej jednak w ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o tym, że upały mogą przyczynić się do niezwykle groźnych sytuacji związanych z przechowywaniem paliwa oraz tankowaniem.

Afrykańskie upały powodują, że w zaparkowanych samochodach temperatura sięga blisko 70 stopni Celsjusza. Nagrzane pojazdy doprowadziły do powstania plotek. W mediach społecznościowych znalazły się różnego rodzaju porady, mające ostrzegać nas przed tankowaniem paliwa „pod korek”, ponieważ wtedy zbiornik paliwa pod wpływem wysokiej temperatury może eksplodować. Dodatkowo według niektórych informacji, w Wielkiej Brytanii miało dojść do wybuchu samochodów po zatankowaniu ich do pełna.

Jednak uspokajamy: to bzdura. Eksperci zapewniają, że ani proces tankowania ani wypełnianie zbiornika do pełna, nie wywoła eksplozji naszego auta. Wszystkie pojazdy sprzedawane w Europie są dostosowane do eksploatacji w najróżniejszych warunkach: od ogromnych mrozów po upały. System paliwowy został stworzony w ten sposób, aby opary paliwa nie zagrażały naszemu bezpieczeństwu.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/moto.onet.pl/MW

Oceń