Czy prawo zabrania nagrywania interwencji policjantów?

14.03.2018 09:31
xxx zet

Chociaż nie ma przepisu, który zabraniałby rejestrowania interwencji funkcjonariuszy, nie jest jednoznacznie powiedziane, że możemy to robić bez żadnych przeszkód. Głównie chodzi o kwestię opublikowania takiego nagrania w internecie, co nie jest do końca zrozumiałe. Sprawdź, o co w tym chodzi.

policjanci podczas kontroli fot. policja.pl

Nie znajdziemy jasnego przepisu, który powie nam, że można nagrywać lub nie. Zgodnie z orzeczeniami sądu i samym stanowiskiem policji możemy fotografować lub filmować funkcjonariusza na służbie. Jednak przed samym nagrywaniem warto poinformować policjanta o naszych zamiarach. Przede wszystkim uchronimy się od podejrzeń funkcjonariusza, kiedy będziemy wyciągać z kieszeni telefon. Mundurowy może pomyśleć, że mamy jakiś niebezpieczny przedmiot, np. broń. W dodatku należy pamiętać, żeby nagrywanie nie utrudniało interwencji.

Nagrywanie policjantów — co z publikacją?

Mimo że sąd uznał, że można nagrywać interwencje policjantów, opublikowanie zarejestrowanego materiału to już inna sprawa. Oczywiście prawo na to pozwala, ale trzeba spełnić pewne wymogi.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Zarejestrowana interwencja może nam posłużyć jako dowód w sprawie, ale coraz więcej osób postanawia publikować takie filmiki w internecie. I tu zaczynają się wątpliwości, ponieważ w tym momencie mamy do czynienia z rozpowszechnianiem wizerunku, na co policjant może nie wyrazić zgody. Wyjątkiem opublikowania nagrania z funkcjonariuszem bez jego zgody jest przypadek, kiedy jest on osobą publiczną.

Gdy chcemy opublikować w internecie materiał, na którym zarejestrowaliśmy szeregowego policjanta, mamy obowiązek zamazania jego twarzy i zmiany głosu.

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW

Oceń