Zamknij

Czy w trakcie jazdy samochodem możemy trzymać telefon komórkowy w dłoni?

Redakcja
06.12.2018 10:39
telefon komórkowy
fot. Shutterstock

Przepisy mówią wprost, że wykonywanie każdej czynności związanej z trzymaniem telefonu komórkowego w dłoni jest karane. Kierowca ma być skupiony na tym, co się dzieje na drodze, a nie na swoim smartfonie. Pozostaje pytanie: co z nawigacją wbudowaną w samochodowe ekrany?

Wielu kierowców ma wątpliwości, czy taki zakaz dotyczy też np. sprawdzania godziny podczas stania na światłach lub ustawiania nawigacji. Warto podkreślić, że również i takie zachowanie jest uznane za niebezpieczne w czasie jazdy. Przecież nie ma różnicy, czy wpisujemy adres w nawigacji, czy odpisujemy na maila lub SMS-a.

Jeden ze zmotoryzowanych był innego zdania. Mężczyzna został ukarany 200-złotowym mandatem za używanie telefonu komórkowego podczas jazdy. Jednak mandatu nie przyjął, a w trakcie postępowania nie przyznawał się do winy. Tłumaczył się, że w tamtym momencie wykonywał obowiązki służbowe, dlatego jest zwolniony z odpowiedzialności. Przyznał się jedynie do tego, że wziął telefon do ręki, kiedy stał na światłach, aby sprawdzić godzinę.

Z kolei sąd był innego zdania. Uznał, że mężczyzna chce uniknąć odpowiedzialności za wykroczenie, a branie urządzenia do ręki w trakcie stania na czerwonym w ogóle nie powinno mieć miejsca, bo samo czekanie na światłach nie sprawia, że pojazd jest wyłączony z ruchu. Ponadto wykonywanie obowiązków służbowych nie ma żadnego znaczenia, bo w czasie jazdy jest on zwykłym uczestnikiem ruchu, którego obowiązują takie same zasady, jak innych.

Podsumowując: każda czynność związana ze wzięciem do ręki telefonu komórkowego jest wykroczeniem. Zapewne kilka osób zapyta: jeśli nie można dotykać urządzenia w czasie jazdy, to dlaczego prawo nie dotyczy również nawigacji wbudowanej w samochodowe ekrany? Odpowiedź jest prosta – polskie przepisy nie dogoniły jeszcze rzeczywistości. Niemniej jednak w innych państwach wprowadzono zmiany w prawie lub są ku temu zamiary. W związku z tym każdy odpowiedzialny kierowca musi pilnować się sam i pamiętać, że wpisywanie słów do nawigacji wiąże się z odwróceniem uwagi od tego, co aktualnie dzieje się na drodze.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/prawo.gazetaprawna.pl/MW