Dealerzy Fiata protestują. Dostali 6000 aut, których nie zamówili

24.04.2017 13:51

Wzrasta napięcie między Fiatem a włoskimi dealerami. Wszystko dlatego, że ci ostatni otrzymali sporą transzę samochodów, których wcale nie zamawiali.

Dealerzy Fiata protestują. Dostali 6000 aut, których nie zamówili fot. materiały prasowe

Mowa o 6000 aut. Wśród nich są słabo sprzedające się Tipo, a także Ducato, o czym wspomniał jeden z właścicieli salonu, który chce pozostać anonimowy:

"

Dostaliśmy faktury na znaczną liczbę Tipo, których nie zamawialiśmy. W dodatku mają złą specyfikację, przez co tym ciężej będzie je sprzedać. Już wcześniej mieliśmy nadwyżkę tego modelu. "

Wtórował mu inny dealer:

"

Fiat zaopatrzył nas w ponad 5000 sztuk modelu, który na całym świecie sprzedaje się w liczbie około 4000 egzemplarzy w miesiącu. "

Zdaniem prezesa FCA, Sergio Marchionne, pierwszy kwartał 2017 roku był bardzo trudny dla tego włoskiego producenta. Wyniki sprzedaży mają zostać opublikowane 26 kwietnia. UCIF zważywszy na sytuację zaleca dealerom, aby ci zwrócili się o dodatkowe zachęty, które mogłyby pomóc sprzedać im niezamówione samochody. Warto również mieć na uwadze fakt, że tego rodzaju postępowanie narusza warunki umowy franczyzowej.

Nauczeni doświadczeniem dealerzy powinni w przyszłości rezygnować z przyjmowania niezamówionych samochodów lub niezgodnych ze specyfikacją.

Włoski rynek jest jednym z najbardziej istotnych z perspektywy grupy Fiat Chrysler Automobiles, gdzie sprzedawanych jest około 44% nowych pojazdów w Europie.

Fiat Tipo

Fiat Tipo w odmianie hatchback i kombi zadebiutował podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 2016 roku. Pod koniec października 2016 przeprowadzono testy Euro NCAP z udziałem tego pojazdu. Bazowy wariant otrzymał trzy gwiazdki, a model wyposażony w pakiet bezpieczeństwa – 4 gwiazdki. 

W 2016 roku ogłoszono akcję serwisową dla tego modelu ze względu na samoistnie aktywujące się poduszki powietrzne. Za to żadnych problemów z tym autem nie miał Okan Altan, który w 133 dni pokonał Fiatem Tipo aż 41 000 km.

RadioZET/Automotive News Europe/MS

Oceń