Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Diesle przyczyniają się do śmierci tysięcy osób. Dane nie pozostawiają złudzeń

14.03.2018 11:42

Agencja Środowiska poinformowała o szkodliwej emisji cząstek stałych, za które odpowiedzialne są m.in. silniki diesla. W wyniku zatrucia drobinami tego typu w zeszłym roku w Niemczech zginęło prawie sześć tysięcy osób.

rura wydechowa fot. PAP EPA

Niemiecki przemysł motoryzacyjny przechodzi trudny okres. Po nałożeniu zakazu wjazdu samochodom wyposażonym w diesle w tamtejszych miastach przerażające dane podał Federalny Urząd Środowiska (UBA). Według niego wskutek wdychania tlenku azotu co roku wiele milionów ludzi zapada na przeróżne choroby. Z kolei w aż 70 niemieckich miastach poziom trujących cząstek przekracza dopuszczalne normy.

Urząd przedstawił wyniki badań, które uderzają w lobbystów i sam rząd. Chociaż niemieckie władze starają się uporać z problemem, wszystko wskazuje na to, że polityka mająca na celu pozbycie się pojazdów wyposażonych w diesle znacznie przyspieszy swoje działanie.

Już wcześniej nasi zachodni sąsiedzi wprowadzili zakaz wjazdu do miast dla najbardziej zanieczyszczających aut z agregatami diesla. Wyniki Federalnego Urzędu Środowiska mogą jedynie przyspieszyć całkowite wycofanie się z diesli.

RadioZET.pl/MW

Oceń