Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Diesle przyczyniają się do śmierci tysięcy osób. Dane nie pozostawiają złudzeń

14.03.2018 11:42

Agencja Środowiska poinformowała o szkodliwej emisji cząstek stałych, za które odpowiedzialne są m.in. silniki diesla. W wyniku zatrucia drobinami tego typu w zeszłym roku w Niemczech zginęło prawie sześć tysięcy osób.

rura wydechowa fot. PAP EPA

Niemiecki przemysł motoryzacyjny przechodzi trudny okres. Po nałożeniu zakazu wjazdu samochodom wyposażonym w diesle w tamtejszych miastach przerażające dane podał Federalny Urząd Środowiska (UBA). Według niego wskutek wdychania tlenku azotu co roku wiele milionów ludzi zapada na przeróżne choroby. Z kolei w aż 70 niemieckich miastach poziom trujących cząstek przekracza dopuszczalne normy.

Urząd przedstawił wyniki badań, które uderzają w lobbystów i sam rząd. Chociaż niemieckie władze starają się uporać z problemem, wszystko wskazuje na to, że polityka mająca na celu pozbycie się pojazdów wyposażonych w diesle znacznie przyspieszy swoje działanie.

Już wcześniej nasi zachodni sąsiedzi wprowadzili zakaz wjazdu do miast dla najbardziej zanieczyszczających aut z agregatami diesla. Wyniki Federalnego Urzędu Środowiska mogą jedynie przyspieszyć całkowite wycofanie się z diesli.

RadioZET.pl/MW

Oceń