Dlaczego lepiej nie wyprzedzać na wzniesieniu?

29.08.2017 13:06

Na filmie nagranym kamerą pokładową widać dwóch kierowców wyprzedzających ciężarówkę tuż przed wzniesieniem. Pierwszemu się udało, drugiemu już nie...

Dlaczego lepiej nie wyprzedzać na wzniesieniu? fot. kadr z wideo

Kierujący białą Kią Sorento zniknął z kadru, podczas gdy osoba siedząca za kierownicą Lada Granta Sport doprowadziła do bardzo groźnego wypadku, czołowo zderzając się z jadącą z naprzeciwka z czarną Toyotą Land Cruiser. Na tym ostatnim aucie to „starcie” nie zrobiło większego wrażenia. Za to rosyjski samochód został wręcz zmiażdżony, co też widać na poniższym filmie:

Wyprzedzanie jest jednym z najbardziej wymagających manewrów. W przypadku ewentualnego niepowodzenia może dojść do bardzo niebezpiecznej kolizji czołowej. Dlatego decydując się na tę czynność powinniśmy zawsze upewnić się, czy dysponujemy odpowiednią ilością miejsca. By to prawidłowo ocenić niezbędna jest odpowiednia widoczność, której nie będziemy mieć na ostrzejszych zakrętach lub wzniesieniach.

Jeśli jedziemy powolnym autem, należy bacznie wyczekiwać dogodnego momentu do wyprzedzania, przed podjęciem którego warto napędzić się na prawym pasie ruchu. Im większa różnica prędkości, tym krócej będzie trwać wyprzedzanie, co pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo wykonywanego manewru.

RadioZET/MS

Oceń