Dlaczego nie powinieneś kupować tanich opon?

18.04.2017 09:58

Opony to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów samochodu i właściwie jedyny, który ma bezpośrednią styczność z nawierzchnią. Choćby mając tylko to na względzie - nie warto na nich oszczędzać.

Dlaczego nie powinieneś kupować tanich opon? fot. kadr z wideo

Kolejnym dowodem potwierdzającym to stwierdzenie jest filmik stworzony przez właściciela kanału „Engineering Explained” na YouTubie. Autor – Jason Fenske – wspomniał o zamiarze założenia nowego ogumienia na swoją Hondę S2000:

"

Bardzo ważne jest, by nie oszczędzać na oponach, tylko kupić takie o porządnej jakości. Powodów, dla których kupiłem nowe ogumienie do swojego auta jest kilka: obecne są w porządku, ale są raczej dość tanie. Tylne nie są właściwych rozmiarów, są trochę za małe – docelowe będą 20 mm szersze. Standardowo S2000 wyjeżdżało z fabryki na Bridgestone Potenza S-02. Zakupione przeze mnie to Bridgestone Potenza RE-71R, dobrej jakości letnie opony. Mam nadzieję, że będzie można dostrzec dodatkową przyczepność. Zważywszy na charakter kanału, nie będę tylko dzielić się moimi odczuciami. Kupiłem RaceLogic VBox Sport, wyposażony w GPS 20 Hz, dlatego zbiera super dokładne dane. I za pomocą tego urządzenia przeprowadzę testy hamowania i porównam uzyskiwane czasy, a także dystanse. "

Po przeprowadzeniu testów, wyniki okazały się być wręcz zdumiewające. Używane opony Fuzion HRI/VRI z każdym kolejnym hamowaniem były coraz gorsze – przegrzewały się z czasem. W przypadku RE-71R było na odwrót. Jason Fenske odważnie podsumował różnicę, jakoby była tak wielka jak między Cadillaciem Escalade a Alfą Romeo 4C.

Dysproporcja cenowa testowanych kompletów opon wynosi 216 dolarów. Jednak biorąc pod uwagę fakt, jak ogromny wpływ ogumienie ma na nasze bezpieczeństwo, warto raz na jakiś czas zainwestować w renomowane i sprawdzone produkty.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Oszczędzacie na oponach?

Oceń