Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Michał Korościel
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dobre wieści dla kierowców! Sprawdzenie danych o samochodzie stanie się o wiele łatwiejsze!

21.02.2018 13:37
xxx zet

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło bazę danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Oznacza to, że kierowcy będą mogli sprawdzić dane o swoim pojeździe. Wystarczy spełnić tylko jeden warunek.

kierowca fot. Pixabay

W trakcie ulepszania systemu CEPiK 2.0 Ministerstwo powołało do życia bezpłatną usługę „Mój Pojazd”. Dzięki niej właściciele samochodów otrzymali dostęp do wszystkich danych. Resort poinformował o tym na Twitterze.

Co oferuje usługa?

„Mój Pojazd” jest sporym ułatwieniem dla wszystkich kierowców. Mogą oni sprawdzić nie tylko markę, typ i numer VIN swojego auta, ale znajdą tam również informacje o dacie następnego przeglądu. Dodatkowo zamieszczono tam termin pierwszej rejestracji oraz informacje o pojemności, mocy jednostki napędowej i masie samochodu. Dzięki usłudze mamy możliwość przejrzenia historii auta, przez co przypomnimy sobie, kiedy wygasza nasza polisa ubezpieczeniowa, znajdziemy tam jej numer, nazwę zakładu czy dowiemy się, jaki był stan licznika podczas ostatniego badania technicznego. Całość można bez problemu zapisać w pliku PDF.

Resort zapowiedział, że w przyszłości pojawią się kolejne opcje, które zostaną udostępnione m.in. informacja o szkodzie.

Co trzeba zrobić?

Aby móc skorzystać z usługi, należy założyć tzw. profil zaufany, dzięki któremu urzędnicy zweryfikują tożsamość obywateli. Opcja jest darmowa i możemy ją wykonać bez wychodzenia z domu. Obecnie w Polsce ponad 1,4 miliona kierowców może pochwalić się takim kontem.

Po założeniu naszego profilu zaufanego musimy wejść na stronę obywatel.gov.pl i po wejściu w zakładkę „Kierowcy i pojazdy”, wyświetli nam się usługa „Mój Pojazd”.

RadioZET.pl/MW

Oceń