Dokumenty potrzebne na wyjazd za granicę

04.12.2018 10:57

Od 1 października kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego. Jednak nie oznacza to, że we wszystkich przypadkach zmotoryzowani mogą poruszać się bez dokumentu.

przejście graniczne fot. Albin Marciniak/East News

Chociaż kierujący pojazdami nie muszą jeździć bez dowodu rejestracyjnego, nie znaczy to, że pojazd nie musi być zarejestrowany czy ubezpieczony. Muszą zostać spełnione te wymagania, aby samochód w ogóle był dopuszczony do ruchu. Z kolei ci, którzy wyjeżdżają za granicę autem, również muszą pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu rejestracyjnego i pozostałych dokumentów: oczywiście prawa jazdy, polisy OC i w kilku przypadkach Zieloną Kartę.

Mając polskie prawo jazdy, możemy prowadzić samochód na terenie wszystkich państw UE, a także w Turcji, Maroko, USA, Islandii, Norwegii, Liechtensteinie i na Ukrainie. Natomiast międzynarodowe prawo jazdy będzie nam potrzebne w m.in.: Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Tajlandii, Meksyku i Brazylii.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych podkreśla, że na cały okres pobytu należy mieć przy sobie ważną Zieloną Kartę. Dokument będzie potrzebny na wschodzie: w Rosji, Mołdawii, na Ukrainie i Białorusi. Oprócz tego będzie nam potrzebna w Czarnogórze, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowinie, a także poza Europą: w Turcji, Tunezji, Maroku, Iranie, Izraelu i Azerbejdżanie.

Natomiast krajowa polisa OC przyda nam się na terenie państw Unii Europejskiej, a także w Andorze, Serbii i Szwajcarii.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/motoryzacja.interia.pl/MW

Oceń