Zamknij

Dokumenty potrzebne na wyjazd za granicę

Redakcja
04.12.2018 10:57
przejście graniczne
fot. Albin Marciniak/East News

Od 1 października kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego. Jednak nie oznacza to, że we wszystkich przypadkach zmotoryzowani mogą poruszać się bez dokumentu.

Chociaż kierujący pojazdami nie muszą jeździć bez dowodu rejestracyjnego, nie znaczy to, że pojazd nie musi być zarejestrowany czy ubezpieczony. Muszą zostać spełnione te wymagania, aby samochód w ogóle był dopuszczony do ruchu. Z kolei ci, którzy wyjeżdżają za granicę autem, również muszą pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu rejestracyjnego i pozostałych dokumentów: oczywiście prawa jazdy, polisy OC i w kilku przypadkach Zieloną Kartę.

Mając polskie prawo jazdy, możemy prowadzić samochód na terenie wszystkich państw UE, a także w Turcji, Maroko, USA, Islandii, Norwegii, Liechtensteinie i na Ukrainie. Natomiast międzynarodowe prawo jazdy będzie nam potrzebne w m.in.: Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Tajlandii, Meksyku i Brazylii.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych podkreśla, że na cały okres pobytu należy mieć przy sobie ważną Zieloną Kartę. Dokument będzie potrzebny na wschodzie: w Rosji, Mołdawii, na Ukrainie i Białorusi. Oprócz tego będzie nam potrzebna w Czarnogórze, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowinie, a także poza Europą: w Turcji, Tunezji, Maroku, Iranie, Izraelu i Azerbejdżanie.

Natomiast krajowa polisa OC przyda nam się na terenie państw Unii Europejskiej, a także w Andorze, Serbii i Szwajcarii.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/motoryzacja.interia.pl/MW