Zamknij

Droga grająca hymn dla przejeżdżających kierowców [WIDEO]

Redakcja
18.04.2018 11:20
droga gra hymn
fot. kadr z wideo

W Holandii w regionie Friesland zbudowano drogę, która gra lokalny hymn. Jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, to nie przekraczać dozwolonej prędkości. Pobliscy mieszkańcy nie byli zadowoleni z tej inicjatywy.

Rząd w Holandii niezwykle ceni sobie bezpieczeństwo na drogach. Nie ustępują mu w tym władze lokalne, zwłaszcza te z regionu Friesland. Tamtejsi zarządcy wpadli na innowacyjny pomysł i zbudowali drogę, która gra lokalny hymn. Jednak rozwiązanie ma pewien haczyk.

Zobacz też: NOWA SKODA OCTAVIA

Za każdym razem, gdy ktoś przejeżdża przez tę drogę, słyszy melodię. Jest ona właściwa tylko wtedy, gdy kierowcy jadą z dozwoloną prędkością dla tego miejsca. W razie szybszej lub wolniejszej jazdy dźwięki stają się fałszywe. Idea nie przypadła do gustu okolicznym mieszkańcom, którzy na drugi dzień po otwarciu drogi zaczęli protestować.

Strajk okazał się skuteczny, bo odcinek natychmiast zamknięto. Jako że większość kierowców jeździ w zupełnie innym tempie, swoją jazdą spowodowali, że grająca melodia stała się nie do zniesienia. Mieszkańcy narzekali, że fałszywe dźwięki rozchodziły się po okolicy za dnia i w nocy. Ostatecznie lokalne władze podjęły decyzję o usunięciu specjalnych oznakowań, tak żeby melodia nie musiała ponownie rozbrzmiewać.

Grające drogi znalazły swoje zastosowanie w Kalifornii w USA czy w Japonii. Jednak instalowano je z dala od zabudowań.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: