Dziury powodem bólu w plecach? Kierowcy domagają się odszkodowania

10.10.2017 10:31

Włoskie stowarzyszenie konsumenckie Codacons przy współpracy z farmaceutami i ortopedami dowiodło, że w ciągu 5 ostatnich lat wzrosła liczba odnotowanych przypadków kłopotów z kręgosłupem. Powiązano to z pogarszającym się stanem dróg.

Dziury powodem bólu w plecach? Kierowcy domagają się odszkodowania fot. materiały prasowe

Efekt? Darmowe wizyty kontrolne dla osób cierpiących na bóle pleców i podobne dolegliwości z powodu ulicznych dziur, a także pomoc prawna ze strony działaczy Codacons. Organizacja ma ambitne plany – będzie ubiegała się w imieniu poszkodowanych o odszkodowanie od władz Rzymu.

Jednak o podobnych problemach było głośno miesiąc wcześniej w Bengaluru, w Indiach. Wykazano tam związek z jazdą po drogach miejskich a 25% wzrostem urazów ortopedycznych. Problem dotyczył zwłaszcza kierowców pojazdów dwukołowych, którzy nadto często skarżyli się na wypadanie krążka, kokcygodynię oraz ból szyi.

Lekarze są zgodni – z powodu nacisku wywieranego na plecy, może dojść do przewlekłych schorzeń wymagających zabiegów chirurgicznych. Dlatego zalecają kierowcom jednośladów przesiadkę do samochodów lub autobusów. Istotne są także wolniejsza jazda i unikanie dziur.

Jak twierdzi doktor Chandrashekar z Instyutut Ortopedycznego imienia Sanjaya Gandhiego, narażone są osoby także podróżujące samochodami osobowymi:

"

W czterokołowych pojazdach pasażerowie tylnego rzędu siedzeń są bardziej podatni na skoki. Na urazy narażone są szczególnie te osoby, które dużo podróżują służbowo, pokonując co najmniej 80 km dziennie. "

RadioZET/MS

Sprawdź, czy jesteś w stanie odgadnąć z jakiego regionu pochodzą właściciele tych samochodów:

Oceń