Teraz gramy

Egzamin na prawo jazdy: Im wyższe wykształcenie, tym gorsza zdawalność

10.04.2018 10:52

W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii okazało się, że osoby bez średniego wykształcenia radzą sobie lepiej na egzaminie na prawo jazdy. Aż 59% osób z tej grupy zdaje za pierwszym razem. Natomiast absolwenci szkół średnich radzą sobie gorzej.

egzamin na prawo jazdy fot. Pawel Lacheta East News

Analizę przeprowadził brytyjski Privilege DriveXpert, który przebadał ponad 1500 kierowców. Stwierdzili oni, że 59% z nich zdało egzamin za pierwszym razem. Jednak wykształcenie kierujących z tej grupy nie było nawet na poziomie szkoły średniej.

Z kolei ci, którzy mogli pochwalić się dyplomem ukończenia szkoły średniej, mieli niższą skuteczność zdobycia dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami (51%). Jeszcze gorzej rzecz ma się z osobami, które ukończyły szkołę wyższą. W tej grupie egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem zdało jedynie 48%.

Egzamin na prawo jazdy: Humaniści górą

Badanie objęło także skuteczność zdobycia dokumentu na podstawie dziedziny, w której się specjalizujemy. Tutaj wygrywają humaniści, którzy potrzebowali 1,9 próby na zdanie egzaminu na prawo jazdy. Natomiast wszyscy ukierunkowani na naukę ścisłą potrzebują 2,3 próby.

Całość skomentowała szefowa Privilege DriveXpert, Charlotte Fieding. Wyjaśniła, że bardziej od liczby prób podejścia do egzaminu liczy się doświadczenie zdobyte za kierownicą.

— To, czy zdaliśmy egzamin za pierwszym, czy za kolejnym razem, nie jest ani jedynym, ani głównym wyznacznikiem tego, jak jeździmy. Znacznie ważniejsze jest to, jakiego doświadczenia nabieramy już jako kierowcy.

Fielding przekonuje, że głównym celem badania było ukazanie związku między edukacyjnym sukcesem a zdolnością radzenia sobie na egzaminie na prawo jazdy.

Rozwiąż QUIZ na prawo jazdy!

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy fot. kadr z wideo

RadioZET.pl/independent.co.uk/MW

Oceń