Zamknij

Egzamin na prawo jazdy: Przełomowa decyzja sądu w podjeździe na wzniesieniu

Maciej Walasek
14.03.2019 11:41
egzamin na prawo jazdy
fot. Piotr Kamionka REPORTER East News

Za niezwolnienie hamulca ręcznego podczas ruszania pod górę nie można oblać kandydata ubiegającego się o prawo jazdy kategorii B. Taką decyzję orzekł jeden z warszawskich sądów. Czy to oznacza rewolucję na egzaminach na prawo jazdy?

Cała historia zaczęła się od egzaminu na prawo jazdy jednej z kursantek. Kobieta przy wjeździe na wzniesienie nie zwolniła hamulca ręcznego. Zgodnie z zasadami po pierwszej nieudanej próbie egzaminator przypomniał o tym zdającej, która za drugim razem również popełniła błąd. Ostatecznie nie zdała egzaminu praktycznego na prawo jazdy.

Zagłosuj

Czy decyzja sądu była słuszna?

Liczba głosów:

Kobieta nie zgadzała się z decyzją egzaminatora i złożyła skargę do marszałka województwa, który unieważnił egzamin. Wówczas egzaminator skierował sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które podzieliło werdykt marszałka.

Egzamin na prawo jazdy: Odwołanie do WSA

Egzaminator nie dawał za wygraną i tłumacząc, że SKO nie zbadało wszystkich okoliczności sprawy, udał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd oddalił skargę mężczyzny. W swoim wyroku wymiar sprawiedliwości wyjaśnił, że głównym założeniem egzaminu na prawo jazdy jest „sprawdzenie umiejętności w zakresie zgodnego z przepisami, bezpiecznego, energooszczędnego, sprawnego i nieutrudniającego innym uczestnikom ruchu poruszania się”.

W trakcie rozprawy sędzia uznał, że w unieważnieniu egzaminu spełniono dwa kryteria:

  • przeprowadzono go niezgodnie z przepisami ustawy, a ujawnione nieprawidłowości miały wpływ na jego wynik;
  • zdająca była uprawniona, żeby podejść do egzaminu.

Sąd uznał, że druga próba została wykonana prawidłowo. Przy tłumaczeniu decyzji sędzia zwrócił uwagę, że zdająca spełniła dwa wymagane kryteria: pojazd nie cofnął się więcej niż o 0,2 m oraz silnik samochodu nie zgasł.

Egzamin na prawo jazdy: Wyrok sądu

Wymiar sprawiedliwości podkreślił, że prawidłowe wykonanie zadania polega na pokonaniu wzniesienia przy równoczesnym zwalnianiu hamulca ręcznego i sprzęgła. Jednak uznał to za trudny manewr, który może udawać się bardziej doświadczonym kierowcom, którzy są w stanie operować tylko pedałami gazu i sprzęgła.

W wyroku sąd zaznaczył, że osoba przystępująca do egzaminu na prawo jazdy nadal jest tylko „kandydatem na kierowcę”. Wobec tego kursant nabywa umiejętności przy pokonywaniu kolejnych kilometrów, dlatego niezwolnienie hamulca ręcznego na wzniesieniu nie może pozbawiać takiej osoby pozytywnej oceny. Dodatkowo WSA przyznał, że brak takiej umiejętności nie wpływa na życie ani zdrowie uczestników ruchu drogowego.

Zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż QUIZ!

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy
Rozwiąż quiz

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy

Jaki może być skutek niewyważenia kół jezdnych w pojeździe?

TO POWINNO CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/prawo.pl/MW