Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy: Do kiedy jest ważny? Ile kosztuje? Z czego się składa?

17.05.2018 13:09

Do 2014 roku przepisy mówiły, że egzamin teoretyczny na prawo jazdy ma ważność przez 6 miesięcy. Teraz zasada została zmieniona.

egzamin teoretyczny na prawo jazdy fot. Piotr Kamionka REPORTER East News

Egzamin na prawo jazdy jest stresującym wydarzeniem w życiu każdego, kto marzy o prowadzeniu pojazdami. Aby do niego przystąpić należy odbyć teoretyczny i praktyczny kurs w szkole nauki jazdy, a później przystąpić do egzaminów państwowych. Jeszcze do 2014 roku każdy, kto podchodził do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy musiał liczyć się z pewnym limitem.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy: Do kiedy jest ważny?

Mowa tu o ważności części teoretycznej. Po zdanej teorii kandydat starający się o prawo jazdy miał 6 miesięcy czasu na zdanie praktyki. W przeciwnym razie musiał ponownie podchodzić do sprawdzianu z teorii. 24 sierpnia 2014 roku zniesiono półroczną ważność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Od tego momentu, sprawdzian teoretyczny obowiązuje bezterminowo.

Oprócz tego kursanci zostali zwolnieni ze szkolenia teoretycznego w szkołach prawa jazdy. Z dniem 1 stycznia 2015 roku każdy ubiegający się o prawo jazdy nie musi uczestniczyć w zajęciach przeprowadzanych przez auto-szkołę. W zamian za to osoba starająca się o dokument uprawniający do kierowania pojazdami musi samodzielnie opanować materiał teoretyczny i zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy: Ile kosztuje? Z czego się składa? Ile trwa?

Za egzamin teoretyczny na prawo jazdy trzeba zapłacić 30 zł. Na teorii kandydat ma 25 min na odpowiedzenie na wszystkie pytania. Egzamin składa się z dwóch części: wiedzy podstawowej, na której mamy 20 pytań i wiedzy specjalistycznej, gdzie trzeba udzielić 12 odpowiedzi.

Aby zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy trzeba zdobyć co najmniej 68 punków z 74 możliwych.

Zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż QUIZ!

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy fot. kadr z wideo

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/MW

Oceń