Elektryczne Solarisy zasilą flotę norweskiego przewoźnika

23.08.2017 13:56

Jeden z największych operatorów transportu publicznego w Norwegii – Boreal Norge AS – zdecydował się na zakup 5 nowych Urbino 12 electric. Pojazdy zgodnie z umową mają wyjechać na drogi latem 2018 roku.

Elektryczne Solarisy zasilą flotę norweskiego przewoźnika fot. kadr z wideo

Jak poinformował Solaris, 12-metrowe nowe Urbino electric zakupione przez przewoźnika Boreal Norge AS zostaną wyposażone w elektryczną oś portalową ZF AVE 130 oraz napęd polskiej firmy Medcom. Energia do napędzania pojazdów pochodzić będzie z baterii Solaris High Power, o pojemności 146 kWh. Autobusy ładowane będą za pomocą złącza Plug-in, a także zamontowanego na dachu pantografu, który umożliwia ładowanie baterii podczas poruszania się pojazdu po mieście.

Polska firma zastosowała już wcześniej analogiczne rozwiązania dla autobusów tego typu dla odbiorców w wielu europejskich miastach, czego przykładem są m.in. Jaworzno, jak i Kraków.

Urbino 12 electric od lipca 2018 roku będą obsługiwać linię numer 10 oraz 13 w mieście Kristiansand, położonym na południu Norwegii, o czym wspomniał Sverre Skaar, dyrektor zarządzający Solaris Norge:

"

Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, iż po długotrwałym procesie oceny ofert, to właśnie Solaris wygrał ten kontrakt. Jesteśmy podekscytowani, że możemy zrealizować kontrakt dla Boreal Norge AS, który odgrywa znaczącą rolę wśród norweskich przewoźników. "

Solaris na rynku w Norwegii obecny jest od 2006 roku. Od tamtego czasu na drogi tego kraju wyjechały aż 483 autobusy polskiego producenta. Jeszcze przed końcem 2017 roku, dostarczone zostaną kolejne 4 Urbino 12 electric – dwa trafią do Oslo, a kolejne wykorzysta w swojej flocie przewoźnik Norgebuss.

RadioZET/MS

Oceń