Elektryczny Hyndai Kona zadebiutuje w Genewie. Ma mieć 390 km zasięgu

13.10.2017 09:42

Południowokoreański producent samochodów zaplanował światowy debiut w pełni elektrycznego crossovera o nazwie Kona na targi motoryzacyjne Geneva Motor Show 2018.

Elektryczny Hyndai Kona zadebiutuje w Genewie. Ma mieć 390 km zasięgu fot. materiały prasowe

W czerwcu 2017 roku wiceprzewodniczący w firmie Hyundai poinformował o trwających pracach nad bezemisyjną odmianą Kony na rok modelowy 2018, zapewniając, że auto będzie miało ponad 240 mil zasięgu po pełnym naładowaniu, czyli około 390 kilometrów.

Co ciekawe, samochód ma wykorzystywać inny rodzaj napędu niż w pełni elektryczna odmiana Ioniqa, wraz z pojemniejszą baterią. Jego debiut zapowiedziano na targi motoryzacyjne w Genewie, które będa miały miejsce w marcu 2018 roku. Tym samym Hyundai realizuje swój plan zakładający wypuszczenie na rynek 15 zelektryfikowanych modeli, w tym hybryd, PHEV i modeli bezemisyjnych, z czego 10 będzie oferowanych w Europie.

Zdaniem ekspertów auta z napędem alternatywnym mają szansę na odniesienie sukcesu rynkowego dopiero wtedy, gdy parę czynników zostanie spełnionych. Niezbędna jest odpowiednia infrastruktura pozwalająca na krótszy czas ładowania oraz przystępna cena katalogowa lub atrakcyjne sposoby finansowania.

Sam model Kona jest nowością w gamie Hyundaia. Samochód konkuruje w jednym segmencie m.in. z Nissanem Juke, Toyota C-HR, Jeepem Renegade, a także Hondą HR-V.

Ten globalny model na większości rynków Kona w bazowej odmianie będzie sprzedawana z 2-litrowym silnikiem wolnossącym o mocy 149 KM i 179 Nm maksymalnego momentu obrotowego, współpracującym z 6-biegową skrzynią automatyczną. W takiej konfiguracji crossover osiąga pierwsze 100 km/h już po 10 sekundach i potrafi rozpędzić się do 194 km/h.

RadioZET/MS

Sprawdź, czy znasz zapomniane przez wielu kierowców przepisy ruchu drogowego:

Quiz. Zapomniane przepisy ruchu drogowego fot. materiały prasowe
Oceń